Abp Paul Gallagher w Wietnamie: kolejny etap ocieplenia relacji z Watykanem

Z sześciodniową wizytą przebywa w Wietnamie szef papieskiej dyplomacji. W programie przewidziano spotkania z premierem i ministrem spraw zagranicznych, a także konsultacje w ministerstwie spraw wewnętrznych. Abp Paul Gallagher będzie się też modlił z wietnamskimi katolikami w Hanoi i Hue (dawna stolica tego kraju).

Wizyta watykańskiego szefa dyplomacji to jeden z przejawów ocieplenia wzajemnych relacji między komunistycznym Wietnamem i Watykanem, które zostały zerwane w 1975 r. Począwszy od 1990 r. były one stopniowo odbudowywane, czego swoistym zwieńczeniem było mianowanie w grudniu ubiegłego roku papieskiego przedstawiciela rezydującego w Wietnamie. Został nim Polak abp Marek Zalewski. Decyzję w tej sprawie podjęto podczas wizyty w Watykanie wietnamskiego prezydenta Vo Van Thuong. Miesiąc później z Papieżem spotkała się również delegacja Wietnamskiej Partii Komunistycznej.

Rozpoczętą wczoraj podróż do Wietnamu abp Gallagher zapowiedział już podczas wizyty wietnamskiej głowy państwa w Watykanie. Wyraził też wtedy optymizm, co do możliwości przyszłej podróży apostolskiej samego Papieża. Franciszek jest gotowy to uczynić, bardzo tego pragnie wspólnota katolicka i myślę, że byłoby to bardzo dobre przesłanie dla całego regionu – powiedział wówczas szef watykańskiej dyplomacji.

On sam obok spotkania z najwyższymi przedstawicielami państwa wietnamskiego odprawi w tym tygodniu Mszę w katedrze św. Józefa w Hanoi. Złoży też wizytę w archidiecezji Hue, gdzie będzie sprawował Eucharystię w miejscowej katedrze oraz spotka się z alumnami seminarium duchownego.

W Wietnamie żyje około siedem milionów katolików, przy całkowitej populacji tego kraju wynoszącej 100 milionów, co czyni go jedną z największych społeczności katolickich w Azji.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama