Białoruscy biskupi: błogosławienie „nieregularnych par” może być odebrane jako przyzwolenie na grzech

„Kościół katolicki na Białorusi nie zamierza wprowadzać w życie proponowanej w deklaracji Fiducia supplicans możliwości błogosławienia par żyjących w związkach nieregularnych oraz par tej samej płci” – czytamy w oświadczeniu Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi.

Odnosząc się do dokumentu Dykasterii Nauki Wiary, białoruski episkopat stwierdza, że nie zmienia on odwiecznego nauczania Kościoła katolickiego na temat małżeństwa i moralności seksualnej. Jedynym związkiem małżeńskim uznawanym przez Kościół katolicki jest związek mężczyzny i kobiety jako wspólnota życia, skierowana ze swej natury do dobra małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa” (KPK, kan. 1055).

Konferencja Episkopatu przypomina kapłanom i diakonom, że błogosławieństwo pozaliturgiczne może zostać udzielone każdej osobie, która o to poprosi. Zawsze jednak należy unikać udzielania błogosławieństwa szczególnie parom żyjącym w tzw. „małżeństwach cywilnych”, a także osobom żyjącym w małżeństwie nieważnym kanonicznie lub parom tej samej płci. Takie błogosławieństwo może być odebrane przez innych wierzących jako przyzwolenie na grzech.

Jednocześnie biskupi Białorusi zachęcają do naznaczonego szacunkiem towarzyszenia „braciom i siostrom, którzy żyją w szczególnych sytuacjach, i jesteśmy gotowi pomóc im w głębszym zrozumieniu woli Bożej na ich drodze życia do Chrystusa i świętości” – stwierdza Konferencja Biskupów Katolickich  Białorusi.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama