Chiny cenzurują Biblię. Chrześcijańskie aplikacje usuwane ze smartfonów

Komunistyczne władze Chin uważają, że są uprawnione do tworzenia swojej własnej, ocenzurowanej wersji chrześcijaństwa. Jednym z przejawów jest usuwanie ze smartfonów chrześcijańskich aplikacji, innym – cenzurowanie Biblii.

Najnowszą aplikacją, która trafiła pod topór, jest Pray.com, platforma wypełniona treściami opartymi na wierze, codziennymi planami czytania Biblii i programami rozwoju duchowego. Zgodnie z komunikatem prasowym wydanym w tym tygodniu, aplikacja została usunięta ze sklepu Apple App Store w Chinach.
Usunięcie aplikacji z App Store w komunistycznym kraju podlega chińskim „Środkom zarządzania internetowymi religijnymi usługami informacyjnymi”, które weszły w życie w marcu 2022 roku. Według Congressional-Executive Commission on China, niezależnej agencji rządu USA monitorującej prawa człowieka w Chinach, ograniczenia wprowadzone w 2022 r. wymagają zezwolenia wydanego przez rząd na publikowanie treści religijnych i całkowicie zakazują transmisji online ceremonii religijnych, wydarzeń i nabożeństw.
„Od czasu założenia Pray.com przyzwyczailiśmy się do pozytywnych relacji z Chinami” - powiedział współzałożyciel Michael Lynn. „Prezydent Xi [Jinping] zezwolił na drukowanie prawie 150 milionów Biblii rocznie, a [były] prezydent [Donald] Trump zapewnił, że Biblie były zwolnione z chińskich ceł”.
Steve Gatena, założyciel i dyrektor generalny Pray.com, powiedział w komunikacie prasowym, że on i jego zespół „badają alternatywne sposoby dostarczania treści i usług ludziom w Chinach kontynentalnych”.

Chiński rząd chciałby cenzurować wszystko, także Biblię

Pod rządami Xi Komunistyczna Partia Chin stara się wpływać na treść Biblii, wydając wersje ocenzurowane i okrojone z treści. Według The Voice of the Martyrs, organizacji monitorującej prześladowania chrześcijan na całym świecie, KPCh ogłosiła w 2019 r., że rozpocznie proces „aktualizacji Biblii”, aby „dotrzymać kroku czasom”.
„Zmiany obejmą dodanie” podstawowych wartości socjalistycznych „i usunięcie fragmentów, które nie odzwierciedlają przekonań komunistycznych” – stwierdza VOM. „W podręczniku dla uczniów szkół średnich wydanym we wrześniu 2020 r. autorzy zamieścili fragment z Ewangelii Jana 8, zmieniony w nowej wersji”.

Udział w nabożeństwach monitorowany przez władze

W zeszłym roku, jak donosiło CBN News, chińscy urzędnicy testowali aplikację, która wymagałaby od obywateli wstępnej rejestracji przed uczestnictwem w nabożeństwach.
„Tej wiosny w prowincji Henan wprowadzono aplikację, dzięki której można uzyskać zgodę na udział w nabożeństwie” – powiedział Todd Nettleton z VOM. „Oznacza to, że aby uczestniczyć w liturgii, musisz mieć aplikację na swoim telefonie”.
„Aby udać się na zgromadzenie religijne, musisz się wcześniej zarejestrować, podać chińskiemu rządowi wszystkie swoje informacje, powiedzieć, kim jesteś, gdzie mieszkasz, swoje dane identyfikacyjne i tak dalej” - dodał.

 

Opr. na podst. Faithwire, CBN

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama