Izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy wywołuje coraz większą krytykę, zwłaszcza po dokonanym niedawno przez wojsko izraelskie śmiertelnym incydencie podczas rozdzielania żywności. Władze tego kraju ignorują orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS).
Eksperci Narodów Zjednoczonych oskarżyli Izrael o celowe głodzenie ludności cywilnej w Strefie Gazy. Zdarzenie z 29 lutego, gdy żołnierze izraelscy strzelali do tłumu ludzi w czasie, gdy do Gazy docierała żywność, specjalni sprawozdawcy w Genewie określili jako „masakrę” w obliczu nieuniknionej klęski głodu. Podkreślono, iż takie działania Izraela są systematyczne. Według kontrolowanych przez Hamas władz sanitarnych, w zamieszkach i przemocy, do której później doszło, w samej Gazie zginęło co najmniej 112 osób, a około 760 zostało rannych.
Przedstawiciele ONZ wysuwają zarzut, że strzały oddane w kierunku osób próbujących otrzymać żywność nastąpiły zgodnie ze „wzorcem izraelskich ataków na palestyńskich cywilów szukających pomocy”. Od połowy stycznia do końca lutego odnotowano 14 takich incydentów. Wojsko kilkakrotnie ostrzeliwało też konwoje z pomocą humanitarną, mimo że przekazywały one Izraelowi swoje współrzędne.
Sygnatariuszami oświadczenia są specjalni sprawozdawcy: ds. prawa do żywności – Michael Fakhri, ds. praw człowieka na terytoriach okupowanych – Francesca Albanese oraz pięciu innych specjalnych sprawozdawców i ekspertów.
Zdaniem ekspertów, Izrael ignoruje nakaz MTS w sprawie zapewnienia ludności pilnie potrzebnego podstawowego zaopatrzenia.
„Systematycznie odmawia on i ogranicza wjazd pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, przechwytując dostawy na punktach kontrolnych, bombardując konwoje humanitarne i strzelając do cywilów szukających pomocy humanitarnej” – czytamy w oświadczeniu.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości z siedzibą w Hadze wydał Izraelowi 26 stycznia wiążący nakaz, między innymi, zminimalizowania szkód i strat wśród ludności cywilnej w Strefie Gazy i ułatwienia pomocy humanitarnej.
Eksperci ONZ są wstrząśnięci doniesieniami, że dzieci w tym regionie zaczynają umierać z powodu niedożywienia, odwodnienia i głodu. Na podstawie tych oznak „wiemy, że głód prawdopodobnie już nastąpił lub jest nieuchronny” – napisali w swoim oświadczeniu, zwracając przy tym uwagę, że w szpitalu Kamal Adwan w Gazie zmarło z głodu już 15 dzieci. Autorzy dokumentu wezwali strony konfliktu do natychmiastowego zawieszenia broni i dostarczenia pomocy humanitarnej potrzebującym.