Franciszek: 1+1 równa się 3. W społeczeństwie nie działa arytmetyka, ale zasada wartości dodanej

Uczestnictwo w życiu społecznym jest istotą demokracji – zwraca uwagę Papież Franciszek. W reżimie dyktatorskim nikt w niczym nie uczestniczy, wszyscy biernie się przyglądają. Uczestnictwo natomiast jest wymogiem demokracji. Nie wolno być biernym!

Choć w ostatnich dziesięcioleciach demokracja rozprzestrzeniła się na całym świecie to dziś zadaje się cierpieć na niebezpieczną chorobę, jaką jest demokratyczny sceptycyzm – napisał Papież we wprowadzeniu do antologii swych tekstów na temat demokracji. Wyjaśnia, że sceptycyzm ten wynika z trudności, jakie ma dziś demokracja z radzenia sobie ze złożonością współczesnych czasów.

Franciszek podkreśla jednak, że niezaprzeczalną wartością demokracji jest bycie razem, fakt, że wspólnie stawiamy czoła wyzwaniom. „Problemy, z którymi się borykamy – pisze Papież – należą do wszystkich i dotyczą wszystkich. Demokracja to dyskutowanie o nich razem i świadomość, że tylko razem możemy znaleźć rozwiązanie tych problemów. Ponieważ w społeczności takiej jak ludzka, człowiek nie ratuje się sam”. I to właśnie, jak podkreśla Ojciec Święty, jest sercem demokracji: fakt, razem jest lepiej, ponieważ samotnie jest gorzej i smutniej.

„Razem oznacza – pisze Papież – że jeden plus jeden to nie dwa, ale trzy, ponieważ uczestnictwo i współpraca tworzą to, co ekonomiści nazywają wartością dodaną, tj. pozytywne i niemal konkretne poczucie solidarności”.

Franciszek zaznaczył, że to właśnie uczestnictwo jest istotą demokracji. W reżimie dyktatorskim nikt w niczym nie uczestniczy, wszyscy biernie się przyglądają – przypomniał Papież, dodając, że uczestnictwo jest też wymogiem demokracji. Nie wolno być biernym, trzeba spełnić swoją powinność, konfrontować się, wnosić swój udział, własne ideały, pytania. Mówiąc o kwestiach, które wymagają dziś takiego demokratycznego zaangażowania, wspomniał o wyzwaniu migracji, demograficznej zimie i pokoju.

Wydana przez watykańskie wydawnictwo LEV i dziennik „Il Piccolo” antologia papieskich tekstów nosi tytuł: „Al cuore della democrazia – W sercu demokracji”. Została opracowana z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech, który odbywa się w Trieście i w którego zakończeniu Franciszek weźmie jutro udział.

Źródło: vaticannews.va/pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama