Jeszcze jedno srebro na igrzyskach! Daria Pikulik druga w kolarskim wieloboju

Znakomita wiadomość na zakończenie igrzysk w Paryżu. Wicemistrzynią olimpijską w kolarskim wieloboju została Daria Pikulik. To czwarty medal w historii polskiego kolarstwa. Start Pikulik był ostatnim występem reprezentanta Polski na igrzyskach w Paryżu.

Niedziela to szesnasty, ostatni dzień olimpijskiej rywalizacji w Paryżu. Na zakończenie igrzysk zaprezentowała się czwórka polskich sportowców – Aleksandra Lisowska i Angelika Mach na trasie maratonu oraz Mariusz Rudyk i Daria Pikulik na torze kolarskim.

Pikulik od godziny 11 rywalizowała w omnium, czyli kolarskim wieloboju, na który składa się scratch (wyścig na 10 km, w którym kolarze startują wspólnie), wyścig na tempo, wyścig eliminacyjny i wyścig punktowy.

27-letnia zawodniczka, która wraz z siostrą Wiktorią zajęły siódme miejsce w madisonie (120 okrążeń toru, jednocześnie startuje dwójka zawodników) w omnium była już na podium imprez mistrzowskich, m.in. ma srebro z MŚ w Berlinie w 2020 roku.

W niedzielę Polka zaczęła źle, zajmując 14. miejsce w scratchu. Medalowe nadzieje wróciły po drugiej konkurencji, wyścigu na tempo, w którym Pikulik była trzecia. W klasyfikacji łącznej awansowała na siódmą lokatę.

Wyniki Pikulik w wieloboju dalej jednak falowały. W wyścigu eliminacyjnym znów poszło jej gorzej, zajęła dziesiąte miejsce.

W wyścigu punktowym Pikulik znów spisała się fenomenalnie. Do strefy medalowej awansowała w połowie dystansu, a na 35 okrążeń przed metą po raz pierwszy znalazła się na drugiej pozycji. Długo jej nie utrzymała, po chwili była trzecia, czwarta i piąta. Ale jechała doskonale, na 30 okrążeń przed metą była czwarta, zrównała się punktami z Dunką Amalią Dideriksen i tylko cztery punkty traciła do drugiej Australijki Georgii Baker. Później Polka odjechała rywalkom wraz z doświadczoną Belgijką Lotte Kopecky i Holenderką Maike van der Duin. Po kilku kolejnych okrążeniach Pikulik wyszła na drugą pozycję, którą umocniła zajmując drugie miejsce w ostatnim, podwójnie punktowanym sprincie. Do swojego dorobku dopisała 59 punktów, dzięki czemu awansowała na drugie miejsce i zdobyła srebrny medal igrzysk w Paryżu, czwarty w tym kolorze dla reprezentacji Polski.

Pikulik zdobyła pierwszy dla Polski medal w kolarstwie od igrzysk olimpijskich od Rio de Janeiro w 2016 roku. Tam brązowy wywalczył Rafał Majka w wyścigu szosowym.

Pierwsze miejsce zajęła Amerykanka Jennifer Valente, a trzecie Nowozelandka Ally Wollaston.

W sumie w Paryżu wystąpiło 214 polskich sportowców. Wywalczyli dziesięć medali. O jedyny złoty pokusiła się Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej na czas. Także bokserka wagi piórkowej Julia Szeremeta była w swojej kategorii najlepsza wśród kobiet, ale przegrała w finale z Lin Yu-Tingiem z Tajwanu.

ZaLogo PAPmieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.