Zostaw karabin w kościele. Bazylika w Guadalupe dołącza do akcji

Każdy Meksykanin może zostawić w świątyni swoją broń. Nie musi się przedstawiać, a w zamian dostanie pieniądze. W ramach tej rządowej akcji uzyskano już ponad 6 tys. pistoletów i blisko 900 granatów.

Akcja „Tak dla rozbrojenia, tak dla pokoju” została zainicjowana przez władze miasta Meksyk oraz miejscową archidiecezję. W całym notuje się ok. 35 tys. zabójstw rocznie, z czego ponad 2/3 z użyciem broni palnej. Akcja ma zatem „zapobiegać wypadkom śmiertelnym, promować pokojowe rozwiązywanie konfliktów oraz przyczyniać się do kultury pokoju i przestrzegania prawa”.

Inicjatywa działa już od kilku lat. Broń można anonimowo zostawić w kilku świątyniach ważnych dla mieszkańców miasta, jak katedra w Itzapalapa (należąca do archidiecezji Meksyku), kościół pw. Św. Hipolita czy parafia św. Michała Archanioła. Teraz dołącza do nich Bazylika Matki Bożej w Guadalupe, gdzie znajduje się słynny wizerunek objawiony w 1531 r. św. Juanowi Diego.  

W zamian za pistolet lub karabin dostaje się do 200 do 22 tys. peset (od 50 do 5 tys. zł) zależnie od rodzaju broni. Jak podaje portal La Prensa, od początku programu w styczniu 2019 r. do września 2023 r. udało się uzyskać 8449 sztuk broni (w tym ok 1,5 tys. karabinów i strzelb), 884 granaty i jedną ich wyrzutnię, prawie 77 tys. sztuk materiałów wybuchowych, 6 lasek dynamitu i 1,1 mln naboi. Wszystko to trafia do jednostek Sekretariatu Obrony Narodowej (SEDENA), które odpowiadają za jej zniszczenie. Oprócz pieniędzy, w zamian za pistolet czy granatnik dostać można różne artykuły pierwszej potrzeby, leki, materiały budowlane, narzędzia i sprzęt AGD. Częścią programu jest też bezpłatna pomoc prawna i psychologiczna oraz skierowany do dzieci plan „wymiany zabawek wojennych na edukacyjne”.

Podczas inauguracji działalności ks. Efraín Hernández Díaz, rektor bazyliki w Guadalupe, wskazał, że do rozbrojenia wybrano świątynie katolickie, ponieważ „kościoły budzą zaufanie w ludziach”.

Zdobycie broni w Meksyku jest stosunkowo proste. Zgodnie z konstytucją tego kraju, mieszkaniec ma prawo ją posiadać uzbrojenie, oprócz wojskowego. Ustawa wylicza rodzaje pistoletów, strzelb i karabinów, które wolno kupić. Legalna sprzedaż odbywa się wyłącznie za pośrednictwem agencji podległej rządowi. Odwiecznym problemem kraju są jednak uzbrojeni gangsterzy, którzy odpowiadają za ogromną część z dokonywanych zabójstw.

Źródła: aciprensa.com, la-prensa.com.mx

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama