Nowenna przed uroczystością św. Józefa: nie można pomagać potrzebującym, jeśli porzucimy modlitwę!

Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaprasza swoich Darczyńców do wspólnej modlitwy nowenną przed Uroczystością św. Józefa. „Odpowiadamy na zaproszenie asystenta kościelnego naszego stowarzyszenia ks. Antona Lässera z Austrii, który uczy nas, że nie można prowadzić działań na rzecz potrzebujących, jeśli porzucimy modlitwę” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. W nowennę włączają się biura krajowe PKWP z całego świata.

Kiedy w 2014 roku Ojciec Święty Franciszek przyjechał do Ziemi Świętej, Michael Bannoura z Betlejem postanowił, że przekaże mu wyjątkowy dar. Jest chrześcijaninem, na miejscu prowadzi sklep, gdzie pielgrzymi mogą kupić pamiątki, wśród nich figury z drewna oliwnego. Wybrał postać szczególnie bliską mężczyznom. Św. Józef nie uciekał przed odpowiedzialnością za swoją rodzinę. Dbał o Maryję, gdy czekała ją długa podróż. Chronił Jezusa, gdy Jego życiu zagrażało niebezpieczeństwo. Figura, jaką wziął ze sobą Michael, pokazywała Józefa we śnie. To wtedy Bóg udzielał świętemu najważniejszych wskazówek.

Młodego chrześcijanina z Betlejem nie przerażały tłumy ludzi, które przybyły na spotkanie z Ojcem Świętym. Michael miał ze sobą prezent. Chciał dostać się do Papieża. Udało mu się! Gdy sklep mężczyzny odwiedził ks. prof. Waldemar Cisło, właściciel od razu pochwalił się zdjęciem. Na fotografii widać uśmiechniętego Ojca Świętego. W dłoniach papież trzyma figurę śpiącego św. Józefa, wykonaną przez tych, których przyszłość w Ziemi Świętej jest od wielu lat zagrożona.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wobec zbliżającej się Uroczystości św. Józefa, podjęło dziewięciodniową nowenną. Zaproszeni są do niej pracownicy biur krajowych i regionalnych, a także Darczyńcy stowarzyszenia i ci wszyscy, którzy stali się częścią naszych działań” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło.

Wykładowca UKSW przywołuje figurę świętego, jaką papieżowi przekazali chrześcijanie z Ziemi Świętej, bo już pierwszego dnia obraz śpiącego Józefa pojawia się w nowennie, a jego postawa nazwana jest w rozważaniach „wiernym posłuszeństwem”. „Posłuszeństwo Józefa jest reakcją na to, do czego zaprasza go Pan, gdy we śnie pokazuje On swoją wolę” – podkreśla ks. prof. Cisło.

Dyrektor sekcji polskiej PKWP przypomina, że „posłuszeństwo” jest jedną z tych cech św. Józefa, jakie Ojciec Święty Franciszek postanowił wyróżnić w Liście apostolskim „Patris corde”, tzn. ojcowskim sercem. „Papież pokazuje, że posłuszeństwo Jezusa ma swój początek w domu rodzinnym, gdzie był On poddany rodzicom. W szkole Józefa, jak czytamy w dokumencie, Jezus nauczył się wypełniać wolę Ojca, a posłuszeństwo będzie mu później towarzyszyło, gdy stanie wobec męki i śmierci” – zauważa wykładowca UKSW.

W rozważaniach, jakie towarzyszyły Pomocy Kościołowi w Potrzebie w pierwszym dniu nowenny, czytamy, że „poprzez posłuszeństwo człowiek dobrowolnie oddaje Bogu całego siebie”. „Ta postawa Józefa uczyniła świętego i jego ojcowską miłość częścią historii, która przyniosła życie każdemu z nas, historii zbawienia” – podkreśla ks. prof. Cisło.

Nowenna do św. Józefa odbywa się z inicjatywy ks. Antona Lässera CP z Austrii, asystenta kościelnego PKWP. „Chcemy włączyć w nią wszystkich, którzy towarzyszą naszym działaniom podejmowanym z myślą o cierpiących, dlatego na naszych profilach w mediach społecznościowych udostępniamy codziennie treść rozważań” – tłumaczy dyrektor sekcji polskiej stowarzyszenia.

Biuro Prasowe PKWP Polska

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama