Papież o roli mediów: Prawda jest jedna, jest harmonijna, nie może zostać podzielona przez partykularny interes

Media publiczne mają służyć dobru wspólnemu, interesom wszystkich, a nie tylko niektórych – mówił Papież na audiencji dla włoskiego radia i telewizji RAI. Obchodzą one w tym roku odpowiednio 100- i 70-lecie istnienia.

Nawiązując do tej historii, Franciszek podkreślił, że media są nie tylko świadkiem przemian, ale również ich twórcą. „Wpływają na naszą tożsamość, na dobre i na złe. I na tym właśnie polega znaczenie służby publicznej, którą pełnicie” – dodał Ojciec Święty.

    „W dziedzinie informacji – mówił Franciszek – służba oznacza zasadniczo poszukiwanie i promowanie prawdy, całej prawdy, na przykład poprzez przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się fake news – fałszywych informacji – oraz przebiegłym planom tych, którzy starają się wpływać na opinię publiczną w sposób ideologiczny, kłamiąc i dezintegrując tkankę społeczną. Prawda jest jedna, jest harmonijna, nie może zostać podzielona przez partykularny interes. Oznacza to unikanie wszelkich wprowadzających w błąd redukcji, pamiętając, że prawda jest «symfoniczna» i że najlepiej ją uchwycić, ucząc się słuchać różnorodnych głosów – jak w chórze – zamiast zawsze wykrzykiwać własną ideę.“

Papież podkreślił, iż media publiczne mają służyć prawu obywateli do prawidłowej informacji, przekazywanej bez uprzedzeń. Nie mogą sobie pozwolić na wyciąganie pochopnych wniosków, lecz muszą poświęcać niezbędny czas na zrozumienie oraz refleksję. 

„[Wasza służba] wymaga też zagwarantowania pluralizmu, który szanuje różne opinie i źródła, ponieważ, jak już stwierdził św. Jan Paweł II, «nawet jeśli osiągnie się prawdę – co dzieje się zawsze w sposób ograniczony i niedoskonały – nie można jej nigdy narzucać. Szacunek dla sumienia drugiego człowieka, w którym odbija się obraz samego Boga, pozwala jedynie zaproponować mu prawdę, do niego zaś należy odpowiedzialnie ją przyjąć».“

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama