Pół setki krajów, w których chrześcijanie są prześladowani

Z raportu organizacji Open Doors wynika, że co 7. wyznawca Chrystusa ryzykuje z powodu swojej wiary.

Open Doors międzynarodowa organizacja monitorująca sytuację chrześcijan na świecie pisze w najnowszym raporcie, że w ciągu roku wzrosła liczba państw, w których mają miejsce prześladowania określane jako skrajne. W ubiegłym roku było 11 takich państw, dziś jest ich 13. Do niechlubnej listy dołączyły Syria i Arabia Saudyjska.   

Do tego dochodzi 37 krajów, w których sytuację oceniono jako poważną. Dodatkową kategorię tworzą kraje, w których prześladowania mogą się w przyszłości nasilać. To Rosja (62. Miejsce w negatywnym rankingu), Honduras (66. Miejsce), Wenezuela (67.), Ukraina (77.) i Izrael (78.).  

Stowarzyszenie zauważa, że największy awans w rankingu prześladowców odnotowała Nikaragua, która z 50. pozycji przesunęła się na 30. W jej przypadku chodzi o systemowe prześladowania prowadzone przez władze. Podobnie jest na Kubie (miejsce 22.). Z kolei w Kolumbii (34.) i Meksyku (37.) zagrożenie stanowią nielegalne grupy. „Przywódcy religijni w dalszym ciągu są nękani, zastraszani i mordowani w konfliktach o terytorium pomiędzy partyzantami, kartelami narkotykowymi i innymi uzbrojonymi gangami – czytamy w opisie sytuacji w Kolumbii. – Ofiarą padają chrześcijanie i przywódcy religijni, którzy ośmielają się publicznie mówić o korupcji i przemocy. Naśladowcy Jezusa, którzy pracują z młodymi ludźmi lub bronią praw człowieka i ochrony środowiska, również są celem grup zbrojnych”.  

Na czele listy prześladowców znajduje się Korea Północna, gdzie ujawnienie, że jest się chrześcijaninem „oznacza wyrok śmierci”. „Przypuszcza się, że w kraju w obozach pracy przymusowej przetrzymywanych jest dziesiątki tysięcy chrześcijan” – zauważa organizacja. Ponadto „chrześcijanie nie mogą żyć swobodnie w Korei Północnej. Gromadzenie się na nabożeństwach jest niemożliwe. Ci, którzy ryzykują spotkanie, muszą to robić w całkowitej tajemnicy i ponoszą ogromne ryzyko” – podaje raport.  

Na drugim miejscu listy znajduje się Somalia, a za nią Libia. Ogółem 365 milionów chrześcijan na całym świecie cierpi z powodu prześladowań za wiarę. To 1/7 wszystkich żyjących wyznawców Chrystusa. 

« 1 »

reklama

reklama

reklama