Poruszenie w Irlandii. Więcej osób pyta o drogę do kapłaństwa

W Irlandii odnotowano wzrost zainteresowania wyborem kapłaństwa jako życiowej drogi. Uznano, że jest to efekt Roku Powołań i pozytywnego podkreślenia posługi księży w mediach.

„Misja i powołanie nigdy nie są zależne od godności usługującego, ale od łaski Bożej” – zauważył arcybiskup Dublina Dermot Farrell podczas spotkania na temat powołań w irlandzkiej archidiecezji Cashel i Emly, gdzie odnotowano wzrost pytań o drogę do kapłaństwa. Głosząc w Kościele Matki Bożej Królowej Pokoju w Dublinie arcybiskup powiedział, że wiara polega na zaufaniu w obecność Boga nawet w najciemniejszych momentach historii ludzkości, a „niektóre z nich przeżywamy obecnie”.

Irlandzki Kościół katolicki przez wieki był postrzegany jako klejnot w koronie anglojęzycznego świata duchownego. Dziesiątki parafii w Wielkiej Brytanii zawdzięczały swój rozwój irlandzkim księżom. To samo miało miejsce w Stanach Zjednoczonych, Australii oraz w wielu krajach misyjnych w Afryce i gdzie indziej. Dzisiaj jest inaczej. Wielu Irlandczyków odeszło z Kościoła. Kraj zasilany jest duchownymi z byłych krajów misyjnych, takich jak Nigeria – co jest oznaką skutecznej posługi irlandzkich misjonarzy.

Ks. Paddy Byrne pół roku temu na łamach Catholic Herald podsumował statystyki, mówiące o spadku liczby księży i ​​członków zakonów w Irlandii aż o 70 procent od roku 1970 r. W ciągu ostatnich trzech lat zmarło ponad 25 procent księży w Irlandii. W tym czasie znacznie wzrósł średni wiek księży; obecnie wynosi znacznie powyżej 70.  

Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio Bobola) 

Źródło: vaticannews.va/pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama