reklama

Czy papież będzie kontynuował misję Leona XIII? Kim był „Papież robotników”

Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych kard. Robert Francis Prevost przybrał imię Leona XIV. Można to odczytać jako subtelny gest w stronę dziedzictwa Leona XIII – papieża, który łączył głęboką wiarę z intelektem i otwartością na świat.

AA

dodane 09.05.2025 15:28

Leon XIII, urodzony jako Gioacchino Vincenzo Raffaele Luigi Pecci 2 marca 1810 roku w Carpineto Romano, na zawsze zapisał się w historii Kościoła katolickiego jako jeden z najbardziej intelektualnych i wpływowych papieży. Jego pontyfikat, który rozpoczął się 20 lutego 1878 roku i zakończył wraz z jego śmiercią 20 lipca 1903 roku, trwał ponad 25 lat. Był to czwarty najdłuższy udokumentowany pontyfikat w dziejach papiestwa, ustępujący jedynie panowaniu św. Piotra, Piusa IX oraz Jana Pawła II.

„Papież robotników”

Uważany jest za ojca społecznego nauczania Kościoła, przede wszystkim za sprawą encykliki Rerum novarum, opublikowanej w 1891 r. Była ona odpowiedzią Kościoła na zmiany społeczne i gospodarcze końca XIX w., zwłaszcza na rosnące w siłę idee marksistowskie i liberalno-kapitalistyczne. Encyklika zawiera poglądy opowiadające się za uczciwą płacą, prawami robotników i związkami zawodowymi, przez co Leon został określony jako „papież robotników”. Przypominała ona również o niezbędnej współpracy Kościoła i państwa, o chrześcijańskiej wizji antropologicznej oraz o potrzebie troski Kościoła o klasę robotniczą. Nauczanie Leona XIII dotyczące kwestii społecznych, a także obrony Kościoła przed herezjami, obfitowało w wiele dokumentów – samych encyklik pozostawił 86.

Ponadto papież otworzył Tajne Archiwa Watykanu, umożliwiając dostęp do nich wszystkim naukowcom, niezależnie od wyznania. Uznaje się go za pierwszego nowoczesnego papieża, dążącego do dialogu ze współczesnym światem. Był również pierwszym papieżem, którego sfilmowano.

Papież Leon XIII przygotował grunt pod powstanie Kodeksu Prawa Kanonicznego. Uporządkował wiele przepisów prawnych Kościoła i zainicjował ważne reformy prawne. Ponadto podczas swojego pontyfikatu aktywnie działał na polu dyplomatycznym, nawiązując relacje z krajami o tradycji prawosławnej i protestanckiej.

Autor modlitwy do św. Michała Archanioła

Pod koniec XIX w. ówczesny papież ułożył długą formułę modlitwy za wstawiennictwem św. Michała Archanioła, którą włączono później do rytu egzorcyzmów. Bardziej znana jest obecnie jej wersja skrócona, polecona wówczas do odmawiania po każdej Mszy. Po Soborze Watykańskim II zwyczaj ten przestał formalnie obowiązywać, ale nie wszędzie zarzucono ową tradycję, a w pewnych miejscach się ona odrodziła.

Wybór imienia nieprzypadkowy

Przyjęcie imienia Leon XIV nie jest jedynie formalnym gestem, ale niesie ze sobą głęboki przekaz. Odwołując się do dziedzictwa Leona XIII, papieża reformatora, intelektualisty i prekursora katolickiego nauczania społecznego, nowy papież może sygnalizować gotowość do podjęcia podobnej misji; otwarcia Kościoła na dialog ze światem, odważnej troski o sprawy społeczne i duchowe oraz poszukiwania mądrego balansu między wiernością tradycji a odpowiedzią na współczesne wyzwania. W czasach niepokoju i przemian imię Leon staje się przypomnieniem, że Kościół nie boi się myśleć, przemawiać i działać z odwagą.

Źródło: vaticannews.va/pl

 

1 / 1

reklama