Abp Gänswein: droga synodalna w Niemczech utraciła swój pierwotny cel. Brakuje debaty o ewangelizacji

Arcybiskup Georg Gänswein ponownie skrytykował niemiecką drogę synodalną, oceniając, że proces ten odszedł od swojego pierwotnego celu, jakim było wyciągnięcie wniosków ze skandalu nadużyć seksualnych w Kościele.

W wywiadzie dla agencji KNA, opublikowanym w niedzielę 5 lipca, nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich stwierdził, że zamiast skoncentrować się na ewangelizacji, debata skupiła się na kwestiach struktur, władzy i organizacji Kościoła.

Właściwy kierunek odnowy: ewangelizacja

Hierarcha przypomniał list papieża Franciszka do katolików w Niemczech, w którym papież wskazywał ewangelizację jako właściwy kierunek odnowy Kościoła. Jego zdaniem, mimo publicznych deklaracji uznania dla tego dokumentu, jego wskazania nie zostały potraktowane poważnie. Ocenił, że wieloletnie dyskusje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a wielu wiernych pozostaje obojętnych wobec procesu synodalnego, oczekując przede wszystkim pogłębienia życia wiarą.

Były osobisty sekretarz Benedykta XVI zauważył jednocześnie, że ani za pontyfikatu papieża Franciszka, ani obecnie za pontyfikatu Leona XIV Watykan nie zażądał formalnego zakończenia drogi synodalnej. Wśród postulatów tego procesu wymienił m.in. zmianę stanowiska Kościoła wobec aktów homoseksualnych, możliwość święceń kobiet oraz rozszerzenie posług świeckich. Przypomniał, że w sprawie udzielania chrztu i głoszenia homilii przez świeckich Watykan w ostatnich tygodniach wyraził sprzeciw.

Sytuacja Bractwa św. Piusa X

W tej samej rozmowie abp Gänswein odniósł się również do sytuacji Bractwa św. Piusa X po niedawnych święceniach biskupich w Écône w Szwajcarii, przeprowadzonych bez papieskiego mandatu. Stwierdził, że papież Leon XIV przed konsekracjami skierował do przełożonego Bractwa osobisty list z prośbą o odstąpienie od tego kroku, jednak apel nie został uwzględniony.

Hierarcha podkreślił, że zgodnie z prawem kanonicznym konsekracja biskupów bez zgody papieża skutkuje ekskomuniką, choć same święcenia pozostają ważne. Ocenił, że osoby, które dopuściły się takiego aktu, naruszyły jedność Kościoła i odmówiły posłuszeństwa Następcy św. Piotra, pozostając poza pełną wspólnotą kościelną.

Nawiązując do decyzji Benedykta XVI z 2009 r. o zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów Bractwa wyświęconych w 1988 r., abp Gänswein przypomniał, że było to możliwe dzięki ich skrusze i prośbie o pojednanie z Kościołem. Zaznaczył, że ekskomunika ma charakter środka naprawczego, którego celem jest doprowadzenie do nawrócenia, a nie wymierzenie kary.

Zapytany, czy podobna możliwość istnieje wobec nowo wyświęconych biskupów Bractwa św. Piusa X, odpowiedział twierdząco, zastrzegając jednak, że wymagałoby to publicznie wyrażonej skruchy i widocznego nawrócenia. Jak dodał, obecnie nie ma oznak, by taki proces się rozpoczął.

Źródło: KAI

« 1 »