„Od ciąży aż po trzeci wiek” – nowa prezydent Peru stawia na ochronę życia i nauczanie Kościoła

Nowa prezydent Peru, Keiko Fujimori, złożyła 28 lipca przysięgę prezydencką, zobowiązując się do uznawania „znaczenia Kościoła katolickiego w kształtowaniu kultury i moralności Peru” oraz zapowiadając program poprawy jakości życia Peruwiańczyków „od okresu ciąży aż po trzeci wiek”.

Fujimori, wybrana po zaciętej kampanii zakończonej drugą turą wyborów, objęła urząd podczas uroczystego posiedzenia Kongresu Republiki, otrzymując prezydencką szarfę na kadencję 2026–2031. Jest pierwszą kobietą wybraną w wyborach powszechnych na urząd prezydenta Peru.

W inauguracji uczestniczyli m.in. król Hiszpanii Filip VI oraz przywódcy państw Ameryki Łacińskiej, w tym prezydenci Argentyny, Ekwadoru, Paragwaju, Urugwaju, Panamy i Hondurasu.

Składając przysięgę, nowa prezydent zobowiązała się do obrony suwerenności państwa, demokracji i konstytucji oraz do troski o „fizyczne i moralne bezpieczeństwo wszystkich Peruwiańczyków, a zwłaszcza tych, którzy byli dotąd zaniedbywani”. Zadeklarowała również, że przy poszanowaniu wolności religijnej będzie uznawać rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu kultury i moralności kraju.

Rozpoczynając pierwsze orędzie do narodu, Fujimori podziękowała Bogu i powierzyła Mu swoją prezydencką misję. Poprosiła o mądrość w podejmowaniu decyzji, siłę do wytrwania oraz o to, by nigdy nie zapomniała, że „władza ma sens tylko wtedy, gdy służy innym”.

Przedstawiając program swojego rządu, zapowiedziała poprawę jakości życia obywateli „od okresu ciąży aż po trzeci wiek”. W tym celu zamierza wprowadzić kompleksową politykę ochrony niemowląt, dzieci, młodzieży i rodzin oraz zintegrować rozproszone dotąd programy socjalne i usługi publiczne w jeden system opieki obejmujący wszystkie etapy życia.

Nowa prezydent oceniła, że obejmuje władzę w kraju dotkniętym korupcją, przestępczością, kryzysem służby zdrowia i głębokimi podziałami społecznymi. Zwróciła uwagę, że trzech na dziesięciu Peruwiańczyków nie ma pewności dostępu do codziennego pożywienia, a ponad jedna trzecia małych dzieci cierpi na anemię.

W dziedzinie bezpieczeństwa zapowiedziała wzmocnienie policji, czasowe wykorzystanie sił zbrojnych w stanach wyjątkowych oraz reformę systemu penitencjarnego. Wśród priorytetów gospodarczych wymieniła podniesienie płacy minimalnej do 1300 soli (ok. 382 dolarów).

Fujimori zadeklarowała także pełne poszanowanie niezależności władz państwowych, wolności obywatelskich, a w szczególności wolności słowa i prasy. Na zakończenie wystąpienia zaapelowała do opozycji o dialog i współpracę dla dobra przyszłych pokoleń, podkreślając, że „nie ma dwóch różnych Peru; jest tylko jedno Peru”.

Kilka godzin przed zaprzysiężeniem arcybiskup Limy i prymas Peru, kard. Carlos Castillo Mattasoglio, przewodniczył tradycyjnej Mszy św. i nabożeństwu Te Deum z okazji 205. rocznicy niepodległości kraju. W homilii wezwał do przezwyciężenia podziałów poprzez sprawiedliwość, solidarność i troskę o dobro wspólne.

Hierarcha podkreślił, że prawdziwe pojednanie nie może polegać na przemilczaniu zła, lecz na uznaniu wyrządzonych krzywd, wymierzeniu sprawiedliwości i zadośćuczynieniu poszkodowanym. Ostrzegł również, że Peru przeżywa głęboki kryzys godności ludzkiej, i zaapelował o odbudowę życia społecznego w oparciu o sprawiedliwość, solidarność, pokój i dialog.

Źródło: KAI 

Ten artykuł powstał dzięki naszym Darczyńcom. Dziękujemy za Wasze wsparcie.

« 1 »