Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości: rekolekcje "JA - świadomy grzesznik"

Odkrycie w sobie prawdziwego grzesznika jest kluczowe, aby przyjąć Dobrą Nowinę. Niezrozumienie wymiaru grzeszności we własnym życiu zamyka człowieka na Słowo Boże.

Zapraszamy naszych przyjaciół, sympatyków Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości oraz osoby świadomie podejmujące rozwój osobisty do wspólnego przeżycia Wielkiego Postu. Codziennie na stronie internetowej Ośrodka będziemy publikować medytacje do ewangelii z dnia pisane przez braci kapucynów i naszych przyjaciół, którzy podzielą się własnym doświadczeniem wiary na kanwie Słowa Bożego.

W tegorocznej edycji medytacji wielkopostnych, z nutą lekkiej prowokacji w temacie, zapraszamy do odkrywania w sobie grzeszności jako świadomie przeżywanej przestrzeni spotkania z Jezusem. Pragniemy spojrzeć na ten trudny wymiar naszego życia z akceptacją i zrozumieniem. Świadomość własnej grzeszności ma prowadzić nas do odsłaniania w sobie obszarów głęboko skrywanych z powodu lęku przed potępieniem i odrzuceniem.

Odkrycie w sobie prawdziwego grzesznika jest kluczowe, aby przyjąć Dobrą Nowinę. Niezrozumienie wymiaru grzeszności we własnym życiu zamyka człowieka na Słowo Boże. Owa trudność z rozpoznaniem grzeszności wynika z braku rozróżnienia dwóch odrębnych rzeczywistości: osoby – grzesznika od czynu – grzechu. Utożsamienie ich powoduje, że człowiek ma skłonność do ukrywania swoich grzechów z lęku przed potępieniem jego samego. Taka postawa wpływa na spłycenie rozumienia grzechu i grzeszności, np. sprowadzając problem tylko do wymiaru zła moralnego lub prawnego.

Paradoksalnie właśnie grzech może stać się dla nas przewodnikiem do Boga. „Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska” (Rz 5,20). Stawać się świadomym grzesznikiem znaczy rozpoznawać i nazywać w sobie to, co jest grzeszne. Pogłębiać świadomość własnych słabości, z których rodzi się grzech. Aby świadomość grzechu zaowocowała łaską, potrzebujemy przyjaznej postawy wobec siebie samych, pełnej akceptacji i zrozumienia. Taką postawę przyjął Jezus, którego nazwano przyjacielem grzeszników.

Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu

OAT na Facebooku

kapucyni.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama