Kraków: obchody Roku św. Brata Alberta

Msze św. w miejscach szczególnie związanych z życiem św. Brata Alberta, pielgrzymki i wydarzenia artystyczne składają się na kalendarium wydarzeń dla uczczenia ojca ubogich w archidiecezji krakowskiej.

Bazylika oo. Paulinów na Skałce w Krakowie będzie miejscem pierwszego z zaplanowanych wydarzeń. Tam, w niedzielę 28 maja zostanie odprawiona Msza św. Nieopodal bazyliki, na ul. Piekarskiej, mieściło się pierwsze przytulisko Brata Alberta. Stąd albertyński sposób pomocy ludziom bezdomnym, ubogim i potrzebującym rozszerzył się na obszar Polski i poza jej granice. W tym symbolicznym miejscu zostanie poświęcony i umieszczony pamiątkowy Krzyż.

Tydzień później odbędzie się Msza św. w kościele Św. Krzyża w Zakopanem w 20-tą rocznicę beatyfikacji Bernardyny Jabłońskiej – najbliższej współpracownicy Brata Alberta i współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Albertynek. Mszy przewodniczył będzie bp Łukasz Buzun z Kalisza. Potem odbędzie się pielgrzymka śladami św. Jana Pawła II do albertyńskiej pustelni na Kalatówkach.

Główne uroczystości ku czci Świętego Brata Alberta odbędą się w sanktuarium św. Jana Pawła II, który wyniósł krakowskiego „ojca ubogich” do chwały ołtarzy i nazwał w dramacie, który mu poświęcił, „Bratem naszego Boga”.

Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystię poprzedzi Koncert Oratoryjno – Kantatowy ku czci Św. Brata Alberta, napisany przez ks. dr. hab. Zdzisława Madeja. Koncert rozpocznie się o godz. 10.45.

Tydzień później, w liturgiczne wspomnienie św. Brata Alberta, w Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie odpustowej Eucharystii o godz. 17.00 będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Wprowadzeniem do Eucharystii będzie medytacja w obrazach – „Brat Albert z okruszyn Bożych Błogosławieństw”.

Przy relikwiach Świętego wraz z siostrami i braćmi z albertyńskich zgromadzeń oraz czcicielami Brata Alberta z odbędzie się modlitwa w intencjach Kościoła, Ojczyzny i za wszystkich powierzających się Jego wstawiennictwu.

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama