Centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie

Uroczystą Mszą św., w czwartek 15 czerwca, o godz. 10.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczną się w Warszawie obchody Bożego Ciała. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Nycz bezpośrednio po Mszy świętej poprowadzi centralną procesję do czterech ołtarzy. Tradycyjnie już przy każdym z nich czytana jest Ewangelia, a przy czwartym metropolita warszawski wygłosi kazanie. W tym roku ołtarze zaprojektował architekt Stanisław Sołtyk.

Trasa

Orszak procesyjny przejdzie ul. Świętojańską na Plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na Plac Piłsudskiego. Procesja zatrzyma się przy czterech ołtarzach.

Z archikatedry do pierwszego ołtarza przy kościele św. Anny monstrancję z Najświętszym Sakramentem poniesie bp Piotr Jarecki w asyście studentów warszawskich uczelni z duszpasterstwa akademickiego św. Anny. Oprawę muzyczną przy pierwszym ołtarzu zapewni Warszawski Chór Międzyuczelniany.

Do drugiego ołtarza przy kościele seminaryjnym Najświętszy Sakrament poniesie w procesji bp Rafał Markowski w otoczeniu rzemieślników z Cechu Rzemiosł. O oprawę muzyczną przy drugim ołtarzu zadba Chór im. Jana Pawła II.

Natomiast do trzeciego ołtarza przy kościele sióstr wizytek monstrancję z Najświętszym Sakramentem poniesie bp Michał Janocha. Śpiewy przy tym ołtarzu wykona Chór Archikatedry Warszawskiej.

Na ostatnim odcinku trasy procesji eucharystycznej, do czwartego ołtarza zbudowanego na pl. Piłsudskiego monstrancję z Najświętszym Sakramentem poniesie biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w otoczeniu generałów Wojska Polskiego. Oprawę muzyczną przy czwartym ołtarzu zapewni Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Cztery ołtarze – cztery monstrancje

W tle pierwszego z nich, zbudowanego przy kościele akademickim św. Anny będzie barokowa monstrancja z 1672 r. przechowywana na Jasnej Górze. Jest ona wotum złożonym przez o. Augustyna Kordeckiego za zwycięstwo nad Szwedami i obronę Jasnej Góry.

Przy ołtarzu drugim warszawiacy zobaczą na planszy przedstawienie gotyckiej monstrancji z 1400 r. zwanej jagiellońską. Według tradycji miała zostać zdobyta przez króla Władysława Jagiełłę podczas wojny z Krzyżakami i podarowana do kościoła Bożego Ciała w Poznaniu. Obecnie przechowywana jest w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

Wystrój ołtarza trzeciego przypomni monstrancję używaną przed miesiącem przez papieża Franciszka podczas pielgrzymki do Fatimy w 100. rocznicę objawień Matki Bożej.

Natomiast przy czwartym ołtarzu, wzniesionym tradycyjnie już na pl. Piłsudskiego, na planszy zostanie przedstawiona monstrancja z Dachau. Wykonali ją z blachy puszek więźniowie tego obozu koncentracyjnego w 1944 r.

Ponadto na każdym z ołtarzy umieszczono hasło obecnego roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”.

Cztery ołtarze na Boże Ciało zbudują: pierwszy - studenci z duszpasterstwa akademickiego św. Anny, drugi - rzemieślnicy z Cechu Rzemiosł wraz z klerykami Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego, trzeci – nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej i czwarty – Wojsko Polskie.

Kazanie na Boże Ciało

Przy czwartym ołtarzu kard. Kazimierz Nycz wygłosi kazanie. Uczestnicy procesji odśpiewają dziękczynne Te Deum, a po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem nastąpi zakończenie procesji. Dla tych, którzy wcześniej nie uczestniczyli we Mszy świętej w katedrze, Msza zostanie odprawiona na pl. Piłsudskiego.

archwwa.pl

« 1 »

reklama

reklama