Rycerze Kolumba przekażą inkubator jednemu ze szpitali diecezji radomskiej

Inkubator zakupiony z pieniędzy pozyskanych dzięki zbiórce makulatury, 16 listopada zostanie wręczony jednemu ze szpitali na terenie diecezji radomskiej.

16 listopada podczas uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej zostanie poświęcony inkubator zakupiony przez Rycerzy Kolumba. Środki na jego zakup pochodzą z przeprowadzonej na szeroką skalę zbiórki makulatury, w którą zaangażowało się wiele lokalnych instytucji.

Uroczystego poświęcenia dokona abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz bp Henryk Tomasik, biskup radomski.

Po poświęceniu inkubatora bp Tomasik uroczyście ogłosi, do którego ze szpitali zostanie on przekazany.

Na pamiątkowej tablicy umieszczonej na inkubatorze wygrawerowano napis: „Pamiątka Roku Miłosierdzia. Staraniem Rycerzy Kolumba".

„Pomysł na tę inicjatywę zrodził się po jubileuszowym Roku Miłosierdzia - niejako w odpowiedzi na ten rok" - tłumaczy Andrzej Anasiak, były przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce. Głównym zamysłem było działanie dla dobra ludzkiego życia ponad wszelkimi podziałami. „Propozycja zakupu urządzenia, które ratuje życie, jest propozycją dla każdego ze środowisk. Bez względu na poglądy wszyscy chcemy zadbać o nowonarodzone dzieci" - tłumaczy tę perspektywę Andrzej Anasiak.

Otwartość organizatorów zaowocowała zainteresowaniem różnych instytucji. W kilkunastu szkołach uczniowie przynosili w wyznaczone dni makulaturę, która była sprzedawana przez szkołę lub przekazywana w tym celu Rycerzom Kolumba. Inicjatorom akcji operacyjnie pomogła również Caritas Diecezji Radomskiej.

„Rada Stanowa z wielkim zainteresowaniem i szacunkiem obserwowała tę inicjatywę, która doskonale wpisuje się w ideały Rycerzy Kolumba w ogóle, ale i w dotychczasową działalność naszych Braci Rycerzy z diecezji radomskiej" - powiedział Tomasz Wawrzkowicz, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce.

18 października radomscy Rycerze Kolumba zostali laureatami nagrody „Viventi Caritate" („Żyjącemu Miłością") przyznawanej przez Fundusz im. biskupa Jana Chrapka za wyjątkową aktywność na polu działalności charytatywnej. W 19 parafiach diecezji radomskiej służy niemal 1000 Rycerzy Kolumba.

***

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,9 miliona członków. W Polsce Rycerze obecni są od ponad 11 lat i liczą 5 tys. mężczyzn działających w 100 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.

Tomasz Adamski, Przemysław Bednarz / Rycerze Kolumba

Źródło: BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama