"Fakultety z Wolności" - cykl spotkań

We wtorek, 16 października, o godz. 18.00 (Dom Amicus) rozpoczynają się "Fakultety z Wolności", cykl spotkań z wybitnymi historykami, biografami oraz świadkami życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

„Fakultety z Wolności” to najnowsza inicjatywa Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki adresowana do ludzi młodych w wieku 17-30 lat. To cykl spotkań z wybitnymi historykami, biografami oraz świadkami życia bł. ks. Jerzego. Inicjatywie patronuje kard. Kazimierz Nycz.

Celem tych spotkań jest zrozumienie pojęcia wolności, o którą walczył ks. Jerzy Popiełuszko. Wolności, która buduje, daje godność, czyni świat lepszym – podkreślają organizatorzy „Fakultetów z Wolności”.

Zapraszają do udziału w spotkaniach ludzi młodych, „których interesuje osoba ks. Jerzego Popiełuszki, młodego, niepozornego księdza, który nie poddał się złu i zmienił historię Polski, ale też młodych, których interesuje właśnie historia Polski w okresie PRL, etyka, pojęcie wolności, niepodległości, dialogu”.

Spotkania wpisują się w świętowanie Roku Niepodległości. – Ks. Jerzy walczył przede wszystkim o niepodległość wewnętrzną, o wolność sumienia, serca i wiary, o godność każdego człowieka. Mamy dziś niepodległość zewnętrzną, która stawia nam wyzwania i dziś właśnie z lekcji mistrza powinniśmy skorzystać – podkreślają organizatorzy.

Zajęcia w ramach „Fakultetów z Wolności” poprowadzą najlepsi w Polsce specjaliści zajmujący się tematyką epoki oraz biografowie ks. Jerzego Popiełuszki. W każdym spotkaniu wezmą udział świadkowie życia księdza Jerzego, jego przyjaciele i współpracownicy.

Spotkania będą odbywały we wtorki o godzinie 18.00 od 16 października do 27 listopada br. w Domu Amicus, ul. Kard. St. Hozjusza 2 na terenie parafii św. Stanisława Kostki.

Zgłoszenia poprzez formularz >>tutaj<<


PROGRAM

16 października, godz. 18.00-20.00. KORZENIE. Sytuacja Polski po 1945 roku. Prowadzący: dr Ewa Czaczkowska (autorka książki Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego)

23 października, godz. 18.00-20.00 PIERWSZA PRÓBA. Pobyt księdza Jerzego Popiełuszki w wojsku. Walka systemu komunistycznego z Kościołem. Prowadzący: dr Paweł Skibiński (Instytut Historii UW)

30 października, godz. 18.00-20.00. SOLIDARNOŚĆ. Rewolucja godności. Prowadzący: dr Grzegorz Majchrzak (Instytut Badań Historycznych IPN, autor licznych publikacji, w tym książki Solidarność na celowniku)

6 listopada, godz. 18.00-20.00. MSZE ZA OJCZYZNĘ. Stan wojenny i rola Kościoła w tym czasie. Prowadzący: dr Milena Kindziuk (autorka największej liczby publikacji biograficznych dot. ks. Jerzego Popiełuszki, w tym książki Popiełuszko. Biografia, która ukaże się na jesieni 2018 r.)

13 listopada, godz. 18.00-20.00. PRESJA. Inwigilacja i prowokacje dot. ks. Jerzego Popiełuszki. Sposoby inwigilacji obywateli w okresie lat 80. Prowadzący: Jakub Gołębiewski (Biuro Edukacji Publicznej IPN, autor książki Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki)

20 listopada, godz. 18.00-20.00. OFIARA. Okoliczności zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Prowadzący: Tomasz Wiścicki (Dziennikarz i publicysta, współautor książki Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego)

27 listopada, godz. 18.00-20.00. OWOCE. Znaczenie osoby ks. Jerzego Popiełuszki dla historii Polski. Prowadzący: prof. Jan Żaryn (senator, autor wielu publikacji i opracowań historycznych, w tym fundamentalnej pozycji Dzieje Kościoła w Polsce 1944-1989)

Uczestnicy zajęć będą zachęcani do własnej opowieści o ks. Jerzym Popiełuszce oraz do zinterpretowania pojęcia wolności i do napisania autorskich tekstów na ten temat. Najlepsze prace zostaną publikowane na stronie internetowej Muzeum ks. Popiełuszki w Warszawie.

źródło: ks. Przemysław Śliwiński, archwwa.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama