Kielce: piesza Droga Krzyżowa na św. Krzyż w intencji trzeźwości

Już w pierwszy piątek Wielkiego Postu, późnym popołudniem 16 lutego, wyruszy piesza pielgrzymka na św. Krzyż w intencji trzeźwości, połączona z organizowanym w tej formule po raz trzeci terenowym Nabożeństwem Drogi Krzyżowej.

Wydarzenie wpisuje się rozpoczynający się właśnie 11 lutego Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Droga Krzyżowa rozpocznie się w kościele w Nowej Słupi - Mszą o godz. 18.00. Z kolei na zakończenie - Mszy św. o godz. 20.30 w sanktuarium na św. Krzyżu, przewodniczył będzie bp. Jan Piotrowski. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zapewnia bezpłatny autobus MPK na trasie Kielce - Nowa Słupia; Święty Krzyż - Kielce.

Jak informuje organizator, ks. Kamil Banasik – odpowiedzialny za Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej, podczas drugiej stacji każdy z uczestników otrzyma drewniany krzyż, które przygotowała i ufundowała Grupa Lubrzanka z terenu gminy Masłów. Poświęci je bp Jan Piotrowski w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Na każdym krzyżu został wygrawerowany napis „Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć”.

Organizatorzy podkreślają, że społeczność osób trzeźwiejących bardzo aktywnie włącza się w przygotowanie nabożeństwa. Ich obecność z całymi rodzinami, z przyjaciółmi, wspólna modlitwa i poruszające świadectwa, jakimi dzielą się podczas drogi, opowiadając o swoich upadkach i zmaganiu z nałogiem, mają znaczenie nie tylko dla nich samych, ale zwłaszcza dla pozostałych uczestników wydarzenia.

W diecezji kieleckiej są podejmowane różne inicjatywy trzeźwościowe w okresie Wielkiego Postu.

Grupa Lubrzanka co roku organizuje na terenie trzech gmin: Masłowa, Bodzentyna i Górna nabożeństwa Drogi Krzyżowej z modlitwą o trzeźwość. Nabożeństwa odbywają się za każdym razem w innej parafii. Przygotowują je grupy trzeźwiejących alkoholików. Bardzo mocnym akcentem wydarzeń są osobiste świadectwa alkoholików trzeźwiejących.

W parafii Uniejów od trzech lat trzeźwiejący alkoholicy organizują w Wielki Piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w tym roku będzie o godzinie 14.00. Sami przygotowują rozważania poszczególnych stacji, przy każdej z nich głoszą dwa lub trzy świadectwa. Do Uniejowa na Drogę Krzyżową przyjeżdżają osoby z okolic Miechowa i Wolbromia. 

Uczestnicy starają się rozpropagować inicjatywę, rozdając ulotki profilaktyczne i informacyjne z adresami grup AA, dotyczące duszpasterstwa trzeźwości, rozdają obrazki z modlitwą o trzeźwość. 

dziar / Kielce

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao