Jasna Góra trwa w oczekiwaniu na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze” a także nocne czuwanie modlitewne przygotowujące do tego ważnego dla nas, Polaków, wydarzenia.

Tematem spotkania o życiu i posłudze kard. Wyszyńskiego tym razem będą słowa: „Wszystko to Twoje zwycięstwo”. Rozmowy dotyczyć będą książki „Z głębi duszy. Kalendarzyk łaski” ks. Prymasa. Wśród zaproszonych gości są: Iwona Czarcińska, redaktor dzieł Prymasa Wyszyńskiego i ks. Andrzej Gałka, historyk, rektor kościoła św. Marcina w Warszawie.

O. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, organizator spotkań, podkreśla, że „wiadomość o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Prymasa Wyszyńskiego odczytujemy jako znak zwycięstwa Maryi, Królowej Polski”. - On wszytko postawił na Maryję, aby Jej chwała mogła w pełni zakrólować w głębi duszy wszystkich dzieci Bożych oddanego Jej Narodu - zauważa paulin w odniesieniu do tematu spotkania. Wyjaśnia, że Prymas „z głębi duszy wypowiedział w czasie więzienia w Stoczku Warmińskim, 8 grudnia, swoje oddanie w niewolę miłości Matce Bożej a potem to co stało się w głębi jego duszy, było mocą dla świadectwa i wielu zwycięstw w czasie jego posługi dla Kościoła i Ojczyzny”.

„Kalendarzyk łaski ” dotyka spraw bardzo osobistych. Już sam tytuł powstał z inspiracji kard. Stefana Wyszyńskiego. Stanowi dziennik emocji, a jego autor, nawet w odosobnieniu, na wszystko patrzy przez pryzmat łaski. Wybrane fragmenty znane są już niektórym czytelnikom z wydanych wiele lat temu „Zapisków więziennych”. Ta publikacja stanowi ich nowy wybór i opracowanie.

Prymas Wyszyński zapisał m.in.: „największa nieznana człowieka: serce. Tak wspaniałe, że Bóg o nie zabiega. Tak potężne, że może oprzeć się miłości Wszechmocnego. Tak mdłe, że chwyta je w sieci niejedna słabość. Tak szalone, że może zburzyć wszystko szczęście i wszelki ład. Tak wierne, że nie zdoła go zrazić nawet przewrotna niewierność. Tak naiwne, że idzie na lep każdej słodyczy. Tak pojemne, że pomieści w sobie wszystkie sprzeczności. I to - niemal - w każdym człowieku, i to - niemal w jednym drgnieniu oka… Ale człowiek stokroć wspanialszy, bo zdoła nim rządzić.

A Bóg? On jeden zna drogi do najbardziej tajemniczego serca. I dlatego na krzyżu człowiek otworzył Serce Boga, aby poznać Jego zamysły”.

Będąc uwięzionym w Komańczy pod datą 26 sierpnia 1956 r. kard. Stefan Wyszyński zanotował: „Dzień Ślubów Narodu (…). Ufam, że Królowa Niebios i Polski dozna dziś wielkiej chwały na Jasnej Górze. Jestem już w pełni spokojny. Spadł kamień z serca. Oby stał się chlebem dla Narodu”.

- Zapraszamy na to spotkanie, aby znaleźć w zapiskach kard. Wyszyńskiego z czasów uwięzienia klucz do naszych duchowych zwycięstw - podkreśla o. Tabulski.

Kolejne spotkanie „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze” odbędzie się w niedzielę, 27 października o godz. 18.30 w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym. Poprzedzi je o 17.00 Msza św. przygotowująca nas do czerwcowej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

W nocy też trwać będzie modlitwa prowadzona tradycyjnie przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego. W Sanktuarium od ponad 30 lat z 27 na 28 dzień każdego miesiąca w Kaplicy Matki Bożej zanoszona była modlitwa o rychłe wyniesienie na ołtarze Prymasa, „który wszystko postawił na Maryję”. Teraz to jest to czas błagania o dobre przygotowanie i przeżycie ogłoszenia tego Prymasa Jasnogórskiego, błogosławionym.

it / Jasna Góra

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao