Śp. Kard. Paulos Tzadua

Biogram kard. Paulosa Tzaduy (1921-2003)

11 grudnia zmarł w Rzymie kard. Paulos Tzadua, emerytowany arcybiskup Addis Abeby (Etiopia).

Urodził się 25 sierpnia 1921 r. w Addifini w erytrejskiej diecezji Asmara. Chodził do szkoły w Saganeiti, a następnie do kapucyńskiego gimnazjum w Adi Ugri. W 1941 r. wstąpił do seminarium duchownego w Cheren. 12 marca 1944 r. otrzymał święcenia kapłańskie w obrządku etiopskim.

Po święceniach był wikariuszem w parafii katedralnej w Asmarze i dyrektorem przykatedralnej szkoły. W 1949 r. został przeniesiony do misji Guraghé w archieparchii Addis Abeba. Trzy lata później wrócił do Erytrei, gdzie pracował jako nauczyciel angielskiego w niższym seminarium duchownym.

W 1953 r. rozpoczął studia na Wydziale Nauk Politycznych i Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie, uwieńczone dwoma doktoratami z dziedziny prawa.

Po powrocie do ojczyzny w 1959 r. został sekretarzem biskupa Asmary, a następnie metropolity nowo utworzonej archidiecezji Addis Abeba. Gdy powstała Konferencja Episkopatu Etiopii, wybrano go na jej pierwszego sekretarza. Prowadził duszpasterstwo akademickie w stolicy kraju.

1 marca 1973 r. został mianowany sufraganem archidiecezji Addis Abeba i biskupem tytularnym Abila di Palestina. Sakrę biskupią otrzymał 20 maja tego samego roku. W 1975 r. wybrano go na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Etiopii. 24 lutego 1977 r. Paweł VI mianował go arcybiskupem Addis Abeby. W swej archidiecezji troszczył się szczególnie o powołania i działalność laikatu: przy współpracy jezuitów i kombonianów, którzy prowadzili seminaria duchowne, rozwinął duszpasterstwo powołaniowe oraz założył diecezjalną Radę ds. Świeckich.

25 maja 1985 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Z nominacji papieskiej był w 1994 r. jednym z przewodniczących Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Afryce.

11 września 1998 r. kard. Tzadua złożył rezygnację z rządów archidiecezją Addis Abeba.

16 grudnia 2003 r. liturgii pogrzebowej przewodniczył w Bazylice św. Piotra Jan Paweł II, który w homilii powiedział m.in.: «Lud Boży jest mu wdzięczny za niezwykłą troskę o wiernych świeckich, których powołaniu, formacji i misji poświęcał wielką uwagę, w duchu nauczania Soboru Watykańskiego II».

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama