Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Ojcowie Misji Afrykańskich

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich (Societas Missionarium ad Afros — SMA)Stowarzyszenie zawiązało się w 1856 r. na terenie Dahomeju nad Zatoką Gwinejską. Jego twórcą był bp Melchior Maria Józef de Marion-Bresillac (1813-1859). Stopniowo rozwijające się Stowarzyszenie zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1900 r. Pierwsi członkowie Stowarzyszenia przybyli do Polski w 1931 r. W roku następnym założyli niższe seminarium duchowne w Ni-ninie k. Ryczywołu, lecz podczas n wojny światowej opuścili nasz kraj. Po raz drugi osiedlili się w Polsce w 1985 w Borzęcinie Dużym k. Błonia w archidiec. warszawskiej.

Głównym zadaniem Stowarzyszenia jest szeroko pojęta ewangelizacja Afryki oraz praca duszpasterska na terenie misyjnym, a więc katechizacja, szafowanie sakramentów i działalność charytatywna. Innym kierunkiem działalności jest praca wychowawcza i dydaktyczna realizowana poprzez prowadzenie szkół wszystkich szczebli. Członkowie Stowarzyszenia nie składają ślubów zakonnych, lecz przyrzeczenie, iż będą wykonywać prace zgodne ze swymi Statutami i poleceniem przełożonych.

W 1995 r. Stowarzyszenie liczyło 1039 kapłanów i braci, a w Polsce w 1996 r. przebywał jeden kapłan i 11 kleryków. Na terenach misyjnych pracowało w tym czasie 18 zakonników polskiego pochodzenia.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: misje klasztor reguła zakon misjonarz zakonnik brat zakonny konstytucje ojcowie misji
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W