Szukanie Boga

Homilia na 4 Niedzielę Zwykłą roku A

"Szukajcie Pana, wszyscy pokorni ziemi, którzy pełnicie jego nakazy". Bóg jest blisko nas. Można powiedzieć, że od Wcielenia jest też pośrodku nas. Wśród nas. Jest jednym z nas. Ale ta bliskość nie zaprzecza i nie odrzuca kierunku prowadzącego od nas do Boga. My musimy podjąć wysiłek poszukiwania Boga, choć wiemy, że on sam jest blisko. Wiemy i nie wiemy zarazem. "Łaska buduje na naturze". W konkretnym przypadku szukania Boga znaczy to, że muszę dostrzegać Jego ślady, obecność, bo ona bardzo wyraźnie do mnie przemawia. Bóg chce, abyśmy Go znajdywali, a to zakłada poszukiwanie. Jest to proces raczej ciągły, ale też wiemy, że przez nasz grzech, głupotę, sami się gdzieś gubimy i tracimy więź z Bogiem, tracimy Jego samego. Przechowujemy wiarę w "glinianych naczyniach" i potrzebna nam jest łaska, abyśmy mogli wrócić, gdy sami porozbijamy te naczynia. W codziennym życiu często szukamy Boga, ale Jego wielkość polega na tym, że On sam nas znajduje i do siebie prowadzi.

"Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu". Słowa świętego Pawła oddają całą prawdę o Bożej opiece i Bożym wybraństwie: "Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców...". Dramatem człowieka jest to, że często nie wie, jakie jest jego miejsce i co ma w życiu robić. Nieumiejętność rozpoznania swojego powołania doprowadza wielu do utraty nadziei, a czasami i wiary. Ilekroć rozpoznaję, czego Bóg ode mnie oczekuje, jestem szczęśliwy i potrafię tym szczęściem dzielić się z innymi. Bóg "upodobał sobie w tym, co niemocne". Inna jest optyka Boża, często odwrotna niż nasza. Ale gdy patrzymy na świat, na człowieka i na siebie, używając tej Bożej optyki, wtedy odczytujemy nasze powołanie.

"Błogosławieni..." Święty Tomasz z Akwinu w XIII wieku opracował komentarz do Ewangelii, wybierając wypowiedzi Ojców Kościoła. Zobaczmy, co mówią o Błogosławieństwach: "Tam bowiem zaczyna się błogosławieństwo Boże, gdzie po ludzku sądząc spotykają nas utrapienia" - św. Ambroży. "Błogosławiony ten, kto płacze nad swoimi grzechami. Ale bardziej jeszcze błogosławiony, kto opłakuje grzechy innych. Takimi powinni być wszyscy, którzy nauczają" - św. Jan Złotousty. "Cichymi są ci, którzy ustępują wobec gwałtów i nie sprzeciwiają się złu, lecz zło dobrem zwyciężają" - św. Augustyn. "Głupcy chcieliby zobaczyć Boga zewnętrznymi oczyma, podczas gdy można Go oglądać tylko sercem. Napisano bowiem: Szukajcie Boga w prostocie serca" - św. Augustyn. "Obdarzani są tu błogosławieństwem ci, którzy czynią pokój; najpierw w swoim sercu, następnie wśród skłóconych braci. Cóż bowiem z tego, że łagodzisz innych, jeśli w duszy twojej toczą się wojny między wadami" - św. Hieronim. A świętego Tomasza wspominaliśmy 28 stycznia, więc warto coś z jego nauki przypomnieć.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama