Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Tomasz Dostatni OP

SZUKANIE BOGA

"Szukajcie Pana, wszyscy pokorni ziemi, którzy pełnicie jego nakazy". Bóg jest blisko nas. Można powiedzieć, że od Wcielenia jest też pośrodku nas. Wśród nas. Jest jednym z nas. Ale ta bliskość nie zaprzecza i nie odrzuca kierunku prowadzącego od nas do Boga. My musimy podjąć wysiłek poszukiwania Boga, choć wiemy, że on sam jest blisko. Wiemy i nie wiemy zarazem. "Łaska buduje na naturze". W konkretnym przypadku szukania Boga znaczy to, że muszę dostrzegać Jego ślady, obecność, bo ona bardzo wyraźnie do mnie przemawia. Bóg chce, abyśmy Go znajdywali, a to zakłada poszukiwanie. Jest to proces raczej ciągły, ale też wiemy, że przez nasz grzech, głupotę, sami się gdzieś gubimy i tracimy więź z Bogiem, tracimy Jego samego. Przechowujemy wiarę w "glinianych naczyniach" i potrzebna nam jest łaska, abyśmy mogli wrócić, gdy sami porozbijamy te naczynia. W codziennym życiu często szukamy Boga, ale Jego wielkość polega na tym, że On sam nas znajduje i do siebie prowadzi.

"Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu". Słowa świętego Pawła oddają całą prawdę o Bożej opiece i Bożym wybraństwie: "Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców...". Dramatem człowieka jest to, że często nie wie, jakie jest jego miejsce i co ma w życiu robić. Nieumiejętność rozpoznania swojego powołania doprowadza wielu do utraty nadziei, a czasami i wiary. Ilekroć rozpoznaję, czego Bóg ode mnie oczekuje, jestem szczęśliwy i potrafię tym szczęściem dzielić się z innymi. Bóg "upodobał sobie w tym, co niemocne". Inna jest optyka Boża, często odwrotna niż nasza. Ale gdy patrzymy na świat, na człowieka i na siebie, używając tej Bożej optyki, wtedy odczytujemy nasze powołanie.

"Błogosławieni..." Święty Tomasz z Akwinu w XIII wieku opracował komentarz do Ewangelii, wybierając wypowiedzi Ojców Kościoła. Zobaczmy, co mówią o Błogosławieństwach: "Tam bowiem zaczyna się błogosławieństwo Boże, gdzie po ludzku sądząc spotykają nas utrapienia" - św. Ambroży. "Błogosławiony ten, kto płacze nad swoimi grzechami. Ale bardziej jeszcze błogosławiony, kto opłakuje grzechy innych. Takimi powinni być wszyscy, którzy nauczają" - św. Jan Złotousty. "Cichymi są ci, którzy ustępują wobec gwałtów i nie sprzeciwiają się złu, lecz zło dobrem zwyciężają" - św. Augustyn. "Głupcy chcieliby zobaczyć Boga zewnętrznymi oczyma, podczas gdy można Go oglądać tylko sercem. Napisano bowiem: Szukajcie Boga w prostocie serca" - św. Augustyn. "Obdarzani są tu błogosławieństwem ci, którzy czynią pokój; najpierw w swoim sercu, następnie wśród skłóconych braci. Cóż bowiem z tego, że łagodzisz innych, jeśli w duszy twojej toczą się wojny między wadami" - św. Hieronim. A świętego Tomasza wspominaliśmy 28 stycznia, więc warto coś z jego nauki przypomnieć.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój pokora powołanie łaska natura szczęście błogosławieństwa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W