Bożonarodzeniowa radość!

To już ostatnia prosta przed świętami Bożego Narodzenia. Jako ludzie wiary jesteśmy wezwani przez Boga do tego, aby jak Anioł Gabriel stać się posłańcami bożonarodzeniowej radości. Jak tą radością się dzielić?

To już ostatnia prosta przed świętami Bożego Narodzenia, dlatego też ewangelista Łukasz przedstawia nam kilka faktów dotyczących narodzin Pana Jezusa. Opisuje, jak to Bóg posyła konkretnego Anioła, Gabriela, do konkretnej dziewczyny, Maryi, poślubionej Józefowi z rodu Dawida. Choć św. Łukasz przyjmuje punkt widzenia Maryi, w przeciwieństwie do św. Mateusza, przyjmującego punkt widzenia Józefa – my przyjmijmy punkt widzenia Anioła Gabriela, a konkretnie – postawmy się na jego miejscu.

Jako ludzie wiary, żyjący pośród współczesnego świata, jesteśmy wezwani przez Boga do tego, aby jak Anioł Gabriel stać się posłańcami bożonarodzeniowej radości. Owa bożenarodzeniowa radość zawarta jest w kilku prostych słowach, które niebieski posłaniec kieruje do młodej małżonki Józefa: Bądź pozdrowiona – raduj się, bo Pan jest z Tobą. Nie bój się niczego, gdyż Duch Święty zstąpi na Ciebie, bowiem jest On dla Ciebie łaskawy.

Zwiastowanie Anielskie oraz znajomość całej historii zbawienia, daje nam jasno do zrozumienia, że Bóg nie zszedł na ziemię w dziecięcej postaci, aby znieść czy wyjaśnić otaczające nas cierpienie, samotność i niesprawiedliwość, lecz aby nasz świat wypełnić swoją obecnością. Jak więc i my możemy stać się posłańcami bożonarodzeniowej radości?

Odpowiedź wydaje się być banalnie prosta – chodzi o to, by pośród tych wszystkich świątecznych przygotowań znaleźć czas, by zaszczycić kogoś swoją obecnością, zaprosić bliskich do wspólnej modlitwy, powiedzieć komuś coś miłego, uśmiechnąć się, zaprosić kogoś na wspólny spacer, czy wypić razem ciepłą herbatę…

Owszem, w dobie paraliżującej świat pandemii, spełnianie różnorakich uczynków miłosierdzia może być znacznie ograniczone lub utrudnione. Niech nas to jednak nie zniechęca do tego, by szukać sposobów, dzięki którym pozwolimy innym doświadczyć, że są dla nas ważni i są przez nas kochani… Niech bezinteresowna miłość stanie się sposobem naszego życia, a wtedy Boże Narodzenie, do którego się przygotowujemy będzie dla nas zawsze, nie tylko od święta!

na podstawie homilii z roku B, I, Adwent 2020

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama