Najlepszy prezent dla Twojego dziecka!

Książka Raya Guarendi'ego, praktykującego psychologa klinicznego, "Dyscyplina na całe życie - najlepszy prezent, jaki możesz dać swoim dzieciom" pokazuje, że nauka dyscypliny nie musi być mordęgą, a przynosi trwałe efekty

Najlepszy prezent dla Twojego dziecka!

Ireneusz Fryszkowski

Najlepszy prezent dla Twojego dziecka!

Książka Raya Guarendiego „Dyscyplina na całe życie” - recenzja

W czasach bezstresowego wychowywania dzieci dyscyplina to niepopularne słowo i zachowanie. Dziś każde zdecydowane egzekwowanie prawa rodziców do wychowywania dzieci spotyka się z lustracją ze strony mediów, pseudoautorytetów i antyrodzinnych organizacji społecznych, finansowanych przez zagraniczne fundusze i programy. Z tego powodu rodzice żyją w niepewności, czy aby ich bezkompromisowa postawa w pewnych relacjach z dzieckiem nie jest zbyt rygorystyczna.

Książka dr. Raya Guarendiego „Dyscyplina na całe życie” rozwiewa te wątpliwości. Uczy, że konsekwentne stosowanie dyscypliny, i to od najmłodszych lat, przynosi korzyści nie tylko rodzicom, ale przede wszystkim dzieciom, kształtując ich charakter na całe życie. Zdaniem autora dyscyplina nie jest niczym złym i przy jej umiejętnym stosowaniu rodzice nie powinni mieć żadnych skrupułów. Dyscyplina to miłość wyrażona w działaniu, to — jak głosi podtytuł książki — „Najlepszy prezent, jaki możesz dać swoim dzieciom!”.

W książce otrzymamy odpowiedzi na pytania: czy wymagamy za wiele? Czy jesteśmy zbyt surowi? Zbyt pobłażliwi? Kiedy powinno się dyscyplinować? Jak bardzo? Jak sprawić, by dzieci nas słuchały? Czy ich zachowanie, które wydaje się nam niegrzeczne, jest normalne? Książka nie jest usystematyzowanym i analitycznym naukowym wykładem akademickim, ale stanowi ogromny zbiór autentycznych przypadków, z którymi rodzice zwracali się do autora w konkretnych sytuacjach wychowawczych.

Doktor Ray Guarendi jako praktykujący psycholog kliniczny specjalizujący się w problematyce rodzinnej oraz wychowaniu dzieci i młodzieży zebrał najczęściej stawiane pytania rodziców i udzielił na nie wyczerpujących odpowiedzi. Jeśli zamierzamy wybrać się do — nieznanego — psychologa, sięgnijmy najpierw po tę książkę, która zawiera pokaźne studium przypadków, a nie suche rady i ogólne analizy.

Wartością książki jest ukazanie, że dyscyplina nie jest skomplikowana, ale opiera się na kilku prostych zasadach. Autor wyraża pogląd, że jej stosowanie nie ogranicza się tylko do wykonania żądanych czynności tu i teraz, ale ma wymiar ponadczasowy. Uczy dzieci przetrwać w dorosłym życiu.

Dr Ray Guarendi, Dyscyplina na całe życie. Najlepszy prezent, jaki możesz dać swoim dzieciom!, Wydawnictwo Mateusza, Bydgoszcz 2012, 304 s.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama