Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Wunibald Müller

Być samemu nie znaczy być samotnym

ISBN: 978-83-60703-08-3

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

Wzmocnienie poczucia własnej wartości poprzez bezwarunkową akceptację Boga

Obietnica Boga zawarta w przesłaniu biblijnym, zgodnie z którą każdy z nas jest umiłowanym synem, umiłowaną córką Boga - niezależnie od jakichkolwiek zasług - może umocnić nas w przekonaniu o naszej wartości wbrew wszelkim wewnętrznym i zewnętrznym zaprzeczającym podszeptom. Naszym udziałem staje się wtedy doświadczenie, które Henri Nouwen opisuje w następujący sposób:

"Doświadczam uzdrowienia swoich ran, gdy słucham głosu Boga w swoim sercu: Jesteś moimumiłowanym synem, jesteś moją umiłowaną córką. Bóg kocha cię bez zastrzeżeń. Muszę uwierzyć w to nie tylko w swej głowie, lecz całą swą istotą. To zasadniczy fakt mego życia. Jeżeli wierzę w tę pierwotną miłość Boga, jestem także w stanie pojednać się z wtórną miłością, która nie jest tak doskonała, z miłością, jaką obdarowują mnie rodzice, wychowawcy, Kościół. Również Kościół kocha mnie, ale nie jestem zadowolony z tej miłości, mogłaby być lepsza. Gdy jednak mam świadomość tej pierwotnej miłości i raz po raz przypominam sobie o tym, że jestem umiłowanym synem, umiłowaną córką, wówczas potrafi ę też przyjąć miłość wtórną"29.

Jeżeli potrafię bez zastrzeżeń zaakceptować siebie samego, nie potrzebuję innych ludzi, by jaśnieć wewnętrznym blaskiem i zapomnieć o swoich niedomogach. Nie szukam już nieustannie uznania u innych. Wręcz przeciwnie, świadomy swojej wartości jestem w stanie polubić samego siebie, chętnie spędzać czas z samym sobą, postrzegać bycie samemu jako możliwość i szansę. Potrafię też wyjść innym ludziom naprzeciw i wzbogacić ich swoją obecnością.

29 W. Müller und andere, Sammle deine Kraft. Spirituelle und therapeutische Erfahrungen, Münsterschwarzach 2001.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: poczucie własnej wartości akceptacja relacje terapeuta psychoterapia więzi miłość Boża samotność związek singiel w pojedynkę Henri Nouwen
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W