Fragmenty książki "Jak myśleć pozytywnie? Autosugestia i samoocena"
ISBN: 978-83-60703-94-6
wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2008
To zniekształcenie można je scharakteryzować jednym zdaniem: „Przeczuwałem, że pójdzie źle, że się nie uda”. Jest ono bardzo podobne do zniekształcenia numer 5: „myślenie katastroficzne” i równie źle wpływa na ludzką psychikę.
Jeśli będziemy uważniejsi, zorientujemy się, że to, co i jak myślimy, ma wpływ na jakość naszego życia. Myśli mogą wywołać szczęście lub nieszczęście, zbudować piekło lub raj. To my z naszymi myślami tworzymy nasze przeznaczenie.
MYŚLENIE RACJONALNE LUB WYZWALAJĄCE
Fakt, że mamy wrażenie, iż przeczuwamy to, co ma się wydarzyć w przyszłości, wcale nie oznacza, że stanie się to, o czym myśleliśmy. Gdyby tak było, bylibyśmy istotami nadprzyrodzonymi, a nie zwykłymi śmiertelnikami.
Ćwiczenie
Skonkretyzuj swoje lęki i wątpliwości i postaraj się przyjmować postawę otwartą w stosunku do innych ludzi. Uśmiechaj się, bądź uprzejmy. Zobaczysz, że twoje relacje interpersonalne zmienią się i staną bardziej pozytywne.
Nicola jest osobą bardzo podejrzliwą. Za każdym razem kiedy poznaje jakieś nowe osoby lub przeżywa jakąś niecodzienną sytuację, zaczyna odczuwać wątpliwości. Kiedy zdarza jej się przeżyć rozczarowanie, powtarza: „Przeczuwałem, że nie powinienem był ufać”.
Przeanalizujmy, co tak naprawdę się dzieje. Nicola, nie ufając nikomu, jest zamknięty, drażliwy i gburowaty. Językiem ciała na każdym kroku manifestuje brak otwartości. Osoby, które spotyka, dostrzegają jego zamknięcie i oddalają się od niego. A on wyciąga z tego następujący wniosek: „Mówiłem wam, że przeczuwałem, iż tak właśnie się skończy”.
opr. aw/aw