Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Maria Cristina Strocchi

Jak myśleć pozytywnie?

Autosugestia i samoocena

ISBN: 978-83-60703-94-6

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2008

Rozumowanie emocjonalne

To zniekształcenie można je scharakteryzować jednym zdaniem: „Przeczuwałem, że pójdzie źle, że się nie uda”. Jest ono bardzo podobne do zniekształcenia numer 5: „myślenie katastroficzne” i równie źle wpływa na ludzką psychikę.

Jeśli będziemy uważniejsi, zorientujemy się, że to, co i jak myślimy, ma wpływ na jakość naszego życia. Myśli mogą wywołać szczęście lub nieszczęście, zbudować piekło lub raj. To my z naszymi myślami tworzymy nasze przeznaczenie.

MYŚLENIE RACJONALNE LUB WYZWALAJĄCE

Fakt, że mamy wrażenie, iż przeczuwamy to, co ma się wydarzyć w przyszłości, wcale nie oznacza, że stanie się to, o czym myśleliśmy. Gdyby tak było, bylibyśmy istotami nadprzyrodzonymi, a nie zwykłymi śmiertelnikami.

Ćwiczenie

Skonkretyzuj swoje lęki i wątpliwości i postaraj się przyjmować postawę otwartą w stosunku do innych ludzi. Uśmiechaj się, bądź uprzejmy. Zobaczysz, że twoje relacje interpersonalne zmienią się i staną bardziej pozytywne.

Nicola jest osobą bardzo podejrzliwą. Za każdym razem kiedy poznaje jakieś nowe osoby lub przeżywa jakąś niecodzienną sytuację, zaczyna odczuwać wątpliwości. Kiedy zdarza jej się przeżyć rozczarowanie, powtarza: „Przeczuwałem, że nie powinienem był ufać”.

Przeanalizujmy, co tak naprawdę się dzieje. Nicola, nie ufając nikomu, jest zamknięty, drażliwy i gburowaty. Językiem ciała na każdym kroku manifestuje brak otwartości. Osoby, które spotyka, dostrzegają jego zamknięcie i oddalają się od niego. A on wyciąga z tego następujący wniosek: „Mówiłem wam, że przeczuwałem, iż tak właśnie się skończy”.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: szczęście myślenie pozytywne samoocena porównywanie przeczucie błędne przekonania autosugestia niewlasciwy sposób myślenia interpretacja faktów przepowiednia samospełniająca się
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W