Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Maria Cristina Strocchi

Jak myśleć pozytywnie?

Autosugestia i samoocena

ISBN: 978-83-60703-94-6

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2008

To inni powinni się zmienić

To zniekształcenie polega na przekonaniu, że to inni powinni się zmienić. Jeśli na przykład mąż źle traktuje swoją żonę, to uważamy, że to on powinien się zmienić. W rzeczywistości zachowanie jednego człowieka wynika z zachowania drugiego. Jeśli mąż nie szanuje żony, to w konsekwencji ona podświadomie utrzymuje taki stan rzeczy, zachowując się w sposób nieodpowiedni.

Przychodzą mi w tym momencie na myśl dwa cytaty: „Nikt nie może sprawić, że poczujesz się nieszczęśliwy, jeśli mu na to nie pozwolisz” i „Nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy, jeśli mu na to nie pozwolisz”. Pomiędzy dwoma osobami, które dobrze się znają, tak jak mąż i żona, brat i siostra, przyjaciele itp., rodzą się pewne wzajemne oczekiwania związane ze stopniem znajomości, powiązaniami, pokrewieństwem. Kiedy kłócisz się z mężem, wiesz, jak on będzie się zachowywał, już tego oczekujesz. To samo dotyczy jego. W ten sposób powstaje pewna równowaga wzajemnych oczekiwań, które podtrzymują ten mechanizm. Wystarczy, że jedno z dwojga zmieni swoje zachowanie i automatycznie zmienia je też druga osoba.

MYŚLENIE RACJONALNE LUB WYZWALAJĄCE

Jeśli pragniesz, by ktoś się zmienił, zmień się pierwszy, nawet jeśli masz rację.

Zobaczysz, że go zaskoczysz i zdarzy się rzecz cudowna — on także się zmieni.

Ćwiczenie

Skoncentruj się na negatywnych zachowaniach, jakie twoi bliscy prezentują w stosunku do ciebie.

Przemyśl, w jaki sposób odpowiadasz, reagujesz na ich zachowania i postaraj się zmienić te reakcje.

Carla była już bardzo zmęczona wieczornymi wyjściami swego męża. Od momentu ich ślubu trzy razy w tygodniu wychodził i wracał późną nocą. Na nic się zdały jej płacze i żale... W pewnym momencie Carla zdała sobie sprawę, że powinna zmienić swoją postawę, ponieważ w ten sposób niczego nie osiągnie.

Przemyślała sytuację i doszła do wniosku, że od momentu kiedy wyszła za mąż, zaniedbywała swoje hobby, przyjaźnie, ponieważ najwięcej sił i energii poświęcała na zdobycie mężczyzny, w którym była bardzo zakochana. Miała nadzieję, że on to zrozumie i poświęci jej więcej czasu, spędzając z nią wieczory w domu.

Zaczęła od tego, że kiedy wracał, była już w łóżku, nie czekała na niego z chusteczką w ręku — tak jak dawniej. To był dla niego szok — wrócił, a ona spokojnie spała! Tego tygodnia wyszedł tylko dwa razy. Później zaobserwował też inne zmiany: żona przygotowywała się do wyjścia z przyjaciółkami, pierwszy raz od wielu lat. Tego tygodnia wyszedł tylko raz. Zmiana w zachowaniu Carli wywołała zmianę w postępowaniu Maria. Teraz więcej czasu spędzają razem, nie mają ustalonego porządku wieczornych wyjść i bardziej się wzajemnie szanują.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: szczęście oczekiwania myślenie pozytywne samoocena porównywanie błędne przekonania autosugestia niewlasciwy sposób myślenia interpretacja faktów przewidywania
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W