Fragmenty książki "Jak myśleć pozytywnie? Autosugestia i samoocena"
ISBN: 978-83-60703-94-6
wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2008
To zniekształcenie polega na przekonaniu, że to inni powinni się zmienić. Jeśli na przykład mąż źle traktuje swoją żonę, to uważamy, że to on powinien się zmienić. W rzeczywistości zachowanie jednego człowieka wynika z zachowania drugiego. Jeśli mąż nie szanuje żony, to w konsekwencji ona podświadomie utrzymuje taki stan rzeczy, zachowując się w sposób nieodpowiedni.
Przychodzą mi w tym momencie na myśl dwa cytaty: „Nikt nie może sprawić, że poczujesz się nieszczęśliwy, jeśli mu na to nie pozwolisz” i „Nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy, jeśli mu na to nie pozwolisz”. Pomiędzy dwoma osobami, które dobrze się znają, tak jak mąż i żona, brat i siostra, przyjaciele itp., rodzą się pewne wzajemne oczekiwania związane ze stopniem znajomości, powiązaniami, pokrewieństwem. Kiedy kłócisz się z mężem, wiesz, jak on będzie się zachowywał, już tego oczekujesz. To samo dotyczy jego. W ten sposób powstaje pewna równowaga wzajemnych oczekiwań, które podtrzymują ten mechanizm. Wystarczy, że jedno z dwojga zmieni swoje zachowanie i automatycznie zmienia je też druga osoba.
MYŚLENIE RACJONALNE LUB WYZWALAJĄCE
Jeśli pragniesz, by ktoś się zmienił, zmień się pierwszy, nawet jeśli masz rację.
Zobaczysz, że go zaskoczysz i zdarzy się rzecz cudowna — on także się zmieni.
Ćwiczenie
Skoncentruj się na negatywnych zachowaniach, jakie twoi bliscy prezentują w stosunku do ciebie.
Przemyśl, w jaki sposób odpowiadasz, reagujesz na ich zachowania i postaraj się zmienić te reakcje.
Carla była już bardzo zmęczona wieczornymi wyjściami swego męża. Od momentu ich ślubu trzy razy w tygodniu wychodził i wracał późną nocą. Na nic się zdały jej płacze i żale... W pewnym momencie Carla zdała sobie sprawę, że powinna zmienić swoją postawę, ponieważ w ten sposób niczego nie osiągnie.
Przemyślała sytuację i doszła do wniosku, że od momentu kiedy wyszła za mąż, zaniedbywała swoje hobby, przyjaźnie, ponieważ najwięcej sił i energii poświęcała na zdobycie mężczyzny, w którym była bardzo zakochana. Miała nadzieję, że on to zrozumie i poświęci jej więcej czasu, spędzając z nią wieczory w domu.
Zaczęła od tego, że kiedy wracał, była już w łóżku, nie czekała na niego z chusteczką w ręku — tak jak dawniej. To był dla niego szok — wrócił, a ona spokojnie spała! Tego tygodnia wyszedł tylko dwa razy. Później zaobserwował też inne zmiany: żona przygotowywała się do wyjścia z przyjaciółkami, pierwszy raz od wielu lat. Tego tygodnia wyszedł tylko raz. Zmiana w zachowaniu Carli wywołała zmianę w postępowaniu Maria. Teraz więcej czasu spędzają razem, nie mają ustalonego porządku wieczornych wyjść i bardziej się wzajemnie szanują.
opr. aw/aw