Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Czym jest i w czym pomaga milczenie?

Gaston Courtois

Pochwała milczenia

Pochwała milczenia - foto
Autor/źródło: Pixabay, Curriculum_Photografia

Milczenie, które ułatwia skupienie i wejście w siebie, otwarcie się na Boże natchnienia i słowa nauczycieli prawdy. Milczenie mające wpływ na nasze dowartościowanie. Milczenie, pomagające nam lepiej służyć bliźnim. Czym jest i w czym pomaga milczenie – prosto i rzeczowo. Duchowa podróż pomocna w odkrywaniu wartości milczenia.


Współczesny świat zmusza ludzi do intensywnej pracy i powoduje, że prowadzą niezdrowy tryb życia.

Z jednej strony wszystko dzieje się niejako w przyśpieszonym tempie, a wciąż przynaglany do czegoś człowiek zdaje się nigdy nie odnajdywać w tym satysfakcji, ponieważ w istocie wpada w pułapkę niekończącej się gonitwy w poszukiwaniu uciekającego czasu. Z drugiej strony wszechogarniający hałas we wszelkich postaciach – od dzwonka telefonu, aż po wycie syren – szarpie i niszczy nerwy nawet najsilniejszych osób. Zadyszany rytm życia w miastach jest zwyczajnie wyczerpujący – fizycznie i psychicznie.

Tłumaczy to nasilanie się występowania neuroz oraz braku równowagi emocjonalnej, zwłaszcza u osób młodych. Tłumaczy to także doświadczane przez bardzo wielu ludzi trudności ze skupieniem uwagi. U niektórych daje się zauważyć skłonność do powierzchowności, do ślizgania się po powierzchni spraw i do ignorowania samych siebie, porwanych przez rozmaite sprawy tego świata, niekiedy działające uzależniająco niczym narkotyk.

Można powiedzieć, że jest to jedna z najpoważniejszych chorób naszego wieku. Lekarze od dawna mają świadomość, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia jest nadmierny zgiełk, i mówią o jego niekorzystnych skutkach psychologicznych i fizjologicznych. Fizycy pracujący naukowo nad różnymi rodzajami hałasu również różnicują w skali fizycznej szkodliwość każdego z nich w zależności od jego intensywności.

Przeczytaj dłuższy fragment „Pochwała milczenia” »

Książkę można kupić tutaj>>

Gaston Courtois (1897-1970), francuski kapłan ze Zgromadzenia Les Fils de la Charité, wybitny wychowawca, twórca ruchu młodzieżowego Cours Vaillants (Mężne Serca), współzałożyciel i kapelan Międzynarodowego Katolickiego Biura ds. Dzieci. Napisał ponad sto książek, głownie dla dzieci i młodzieży. W Polsce znane są m.in. Ćwiczenie woli i Gdy Pan mówi do serca.


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: życie praca milczenie zdrowie człowiek psychika cisza emocje styl życia hałas zgiełk tryb życia tempo neroza skupienie uwagi brak równowagi emocjonalnej
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W