Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Willi Hofsümmer

211 KRÓCIÓTKICH OPOWIADAŃ

Wspólnota

MIŁOSIERDZIE W POLITYCE

Pewnego dnia wszyscy trzej odwiedziliśmy żyjącego jeszcze wtedy senatora Huberta Humphreya, aby spytać go o miłosierdzie w polityce. Przyszliśmy właśnie do niego, ponieważ uważaliśmy, że był to jeden z najbardziej troskliwych i sumiennych ludzi na arenie politycznej. Senator, który właśnie skończył rozmowę z wysłannikiem z Bangladeszu i najwyraźniej oczekiwał od nas skargi, prośby albo komplementu, nie był przygotowany na nasze bezpośrednie pytania na temat tego, co sądzi o miłosierdziu w polityce. Instynktownie podniósł się za swoim ogromnym biurkiem z mahoniu, stojącym pod godłem, które miało przypominać odwiedzającym, że rozmawiali oni z byłym wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych i siadł razem z nami przy niewielkim stoliku kawowym. Ale kiedy senator Humphrey przyzwyczaił się już do niezwykłej dla niego sytuacji, wstał i ponownie podszedł do swojego biurka. Wziął do ręki leżący na nim ołówek z małą gumką na końcu i powiedział swoim znanym, niskim głosem:

„Moi panowie, proszę przyjrzeć się temu ołówkowi! Dokładnie tak samo jak ta gumka jest tylko maleńką częścią tego ołówka i wykorzystywana jest wyłącznie wtedy, gdy ktoś się pomyli w pisaniu, tak też po miłosierdzie sięgamy tylko wtedy, kiedy tracimy kontrolę nad wszystkim. Główną częścią naszego życia jest walka; miłosierdzie jest jedynie gumką do ścierania pomyłek. To jest bardzo smutne, moi panowie, ale w polityce miłosierdzie jest właśnie taką maleńką częścią zmagań”.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wspólnota polityka opowiadania miłosierdzie katecheza przykład Willi Hoffsümmer
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W