Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla, organizuje dyskoteki ewangelizacyjne, które odbywać się będą w każdą sobotę pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie. Pierwsza w tym roku już w najbliższą sobotę.
Duchowny przypomniał, że pierwsza taka dyskoteka pod mostem odbyła się 27 maja 2023 r., w wigilię Zesłania Ducha Świętego. „Plan był taki, że nie mieliśmy żadnego planu, spontanicznie poszliśmy z głośnikiem pod Most Świętokrzyski. Wyszło tak, że od tej nocy byliśmy tam co sobotę do początku października" – powiedział.
Od początku w organizację dyskotek zaangażowanych jest kilkanaście osób, na co dzień formujących się w różnych wspólnotach. „Część osób to członkowie pochodzącej z Brazylii wspólnoty Shalom, którzy uczą uczestników kroków tanecznych do muzyki latino" – zaznaczył.
„Mimo, że zawsze przychodzę pod most w habicie, zawsze znajdzie się ktoś nie dowierza, że jestem księdzem. Wiele razy musiałem pokazywać swoją legitymację kapłańską, a i to niektórych nie przekonało" – mówił.
Dodał, że Most Świętokrzyski to obecnie bardzo popularne miejsce spotkań. „W sezonie letnim przychodzą tu ludzie bardzo różni – zdecydowana większość to młodzież, uczniowie i studenci, ale spotkałem też urzędników i żołnierzy a nawet osoby bezdomne" – wymienił ks. Główczyński.
Duchowny podkreślił, że wielu uczestników traktuje dyskoteki jako okazję do rozmowy z księdzem lub skorzystania z sakramentu spowiedzi
„Wiele osób nie chodzi do kościoła, jednak kiedy mnie spotykają widzę, że temat wiary i Pana Boga nie jest im obojętny. Nagle okazuje się, że mają do mnie wiele pytań, dzielą się swoimi wątpliwościami, problemami. To pokazuje, że osoby, które z jakiegoś powodu nie odnajdują dla siebie miejsca w swojej parafii czy tradycyjnie pojmowanym duszpasterstwie, potrzebują miejsca, gdzie mogłyby się spotkać z księdzem na neutralnym gruncie" – ocenił.
Bywały wręcz osoby, które przyjechały na dyskotekę specjalnie po to, by z nim porozmawiać.
Ks. Główczyński przyznał, że sporadycznie zdarza się, że ktoś zareaguje na jego obecność agresją. „Bywało, że ktoś krzyknął w moim kierunku jakiś nieprzyjemny komentarz, adresowany nie tyle do mnie osobiście, ile pod adresem Kościoła w ogóle. Jednak zdecydowana większość reakcji jest przyjazna" – stwierdził.
Przypomniał, że jedna z ubiegłorocznych dyskotek odbyła się w dniu, kiedy ulicami stolicy przeszła Parada Równości. „Tamtego wieczoru wielu uczestników parady przyłączyło się do nas i dobrze się razem bawiliśmy" – wspominał.
„W przyszłości planuję stworzenie klubu lub kawiarni, gdzie takie spotkania mogłyby się cyklicznie odbywać, na przykład raz w tygodniu. Osoby nieheteronormatywne, rozwodnicy w ponownych związkach i osoby poszukujące, które chcą pogadać z księdzem, mogłyby przyjść, zadawać pytania, a nawet wspólnie się pomodlić i poczytać Pismo Święte" – wyjaśnił.
Autor: Iwona Żurek
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.