Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Willi Hofsümmer

229 krótkich opowiadań

Czas postu / Męka Pańska

ODDAĆ ŻYCIE

W przeciwieństwie do losu Edyty Stein i Maksymiliana Kolbe, ofiara śmierci pewnej Francuzki nie jest nikomu znana. Mowa tutaj o matce Elżbiecie od Najświętszego Sakramentu, urodzonej w roku 1890. Była pochodzenia rosyjskiego, nazywała się Kusmina Karawajewa, jako Francuzka - Elise Rivet.

W wieku 23 lat wstąpiła w Lyon do klasztoru. Kilka razy pod rząd została wybrana na przeoryszę. Po zwycięstwie Niemców w roku 1940 przyjmowała francuskich bojowników ruchu oporu. W marcu 1944 roku została aresztowana przez gestapo i uwięziona. Tam natychmiast zajęła się pozostałymi więźniarkami. W dniu 1 lipca 1944 roku została wywieziona do kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Polki i Szwedki z Czerwonego Krzyża, które przeżyły wojnę, nazywały tę zakonnicę, której uśmiech rozjaśniał życie wszystkim uwięzionym, "dobrą duszą z Ravensbrück".

W Wielki Piątek, 30 marca 1945 roku, wybranych zostało 500 kobiet do obozu śmierci. Wśród nich była kobieta, która miała w obozie dziecko. Siostra Elżbieta, która chciała ją pocieszyć, słyszy słowa: "Jak może siostra rozmawiać ze mną o Bogu, kiedy moje dziecko zostaje tutaj samo?" Pięćset osób czeka w baraku.

"Wystąpić do transportu!" Siostra Elżbieta pokazuje matce, że może uciec przez okno. Ona sama idzie na jej miejsce do ciężarówki. Wypowiada ostatnie słowa do uratowanej kobiety: "Idę do nieba!" Przed odjazdem błogosławi krzyżem (wykonanym z dwóch związanych kijków, bo jej własny odebrano jej) ciasno stłoczone więźniarki. "Idźmy razem. Pomogę wam dobrze umrzeć". Odmawiając różaniec, odjeżdżają na śmierć. W głębokiej wierze matka Elżbieta zdecydowała się na śmierć za innego człowieka.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ofiara opowiadania wiara miłość post katecheza przykład Willi Hoffsümmer
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W