Rozważania na drogę krzyżową połączone z rachunkiem sumienia
„To nie gwoździe Cię przebiły, lecz mój grzech...” — te słowa pieśni śpiewamy bardzo często w okresie Wielkiego Postu. Odpowiadają one w pełni teologii Chrystusowego Krzyża. Zbawiciel Świata składa na nim siebie samego Ojcu Niebieskiemu w jedynej i wyjątkowej Ofierze. Gładzi w ten sposób winę zaciągniętą przez cały rodzaj ludzki wszystkich wieków. Słusznie jest więc nazywany Barankiem Bożym. Głębsza analiza kolejnych stacji Drogi Krzyżowej pozwala dostrzec w nich powiązanie z wieloma grzechami i wadami ludzkiej natury. Niech i te rozważania pozwolą skonfrontować naszą postawę z grzechami, za które umarł Jezus.
Żołnierze skazują Jezusa. A czy Ty nie skazujesz drugiego człowieka? Czy go nie potępiasz? Obmawiasz? Czy nie rzucasz fałszywych oskarżeń na swego bliźniego? Czy nie szydzisz ze słabości innych? Czy Twój język wolny jest od przekleństw i bluźnierstw?
Wraz z Jezusem na śmierć skazanym za wszystkie te grzechy przepraszamy Cię, Ojcze!
Czy denerwujesz się na zły los? Czy szukasz prawdy w horoskopach i wróżbach? Czy potrafisz przyjąć wolę Bożą taką jaka ona jest? Czy bierzesz na swoje ramiona krzyż choroby, cierpienia, odrzucenia? Czy zawierzasz swoją przyszłość Bożej Opatrzności? Czy szukasz oparcia w modlitwie?
Wraz z Jezusem biorącym krzyż na swoje ramiona za wszystkie te grzechu przepraszamy Cię, Ojcze!
Jak radzisz sobie z pokusami? Czy prosisz Jezusa o pomoc w ich zwalczaniu? Czy poddajesz się, gdy coś Ci się raz nie uda? Co robisz, gdy zgrzeszysz? Czy podnosisz się z upadku czy nadal w nim trwasz? Jak wygląda Twój rachunek sumienia? Czy autentycznie żałujesz za swoje duchowe upadki? Czy pragniesz swojej poprawy?
Wraz z Jezusem upadającym po raz pierwszy pod krzyżem za wszystkie te grzechy przepraszamy Cię, Ojcze!
Jak odnosisz się do swoich rodziców? Jakim językiem posługujesz się względem nich? Czy nie pogardzasz nimi, gdy są starsi? Czy, będąc w wieku dorastania, umiesz z nimi dochodzić do kompromisu? Czy myślisz tylko o sobie, czy potrafisz zapytać rodziców o ich zdrowie, radości i smutki? Czy, będąc rodzicem, masz czas dla swoich dzieci? Czy z nimi rozmawiasz? Czy Twoje świadectwo życia jest dla nich umocnieniem? Czy się modlisz za swoje dzieci? Czy dajesz im pewną autonomię w podejmowaniu życiowych decyzji? Czy szanujesz swoje dzieci dorosłe? Czy nie za bardzo ingerujesz w ich życie?
Wraz z Jezusem, który spotkał swoją Matkę, za wszystkie te grzechy, za grzechy przeciwko IV przykazaniu, przepraszamy Cię, Ojcze!
Czy jesteś wrażliwy, wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka? Czy nie za bardzo myślisz tylko o sobie? Czy walczysz z egoizmem? Czy nie grozi Ci pycha? Czy w pracy wspierasz innych? Czy w szkole umiesz dostrzec zły humor, załamanie kolegi lub koleżanki?
Wraz z Jezusem, któremu pomagał Szymon z Cyreny, za wszystkie grzechy obojętności na potrzeby drugiego człowieka, przepraszamy Cię Ojcze!
Czy masz odwagę uczynić dobro, nawet jeśli spotka Cię za to potępienie? Czy nie boisz się czynić dobra za cenę oszczerstw czy ośmieszenia? Czy Twoje czyny są zawsze świadomie skierowane ku dobru innych ludzi? Czy jesteś sobą? Czy przypadkiem nie grasz roli? Czy nie jesteś dwulicowy, obłudny?
Wraz z Jezusem, któremu św. Weronika otarła twarz, za wszystkie grzechy obłudy i dwulicowości przepraszamy Cię, Ojcze!
Czy masz jakieś nałogi? Czy z nimi walczysz? Czy nie nadużywasz alkoholu? Czy nie prowadziłeś samochodu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających? Czy nie czynisz zagrożenia na drodze poprzez niebezpieczną jazdę samochodem? Czy pomagasz innym podnieść się z upadku grzechu?
Wraz z Jezusem, upadającym po raz drugi, za trwanie w nałogach i upadkach duchowych przepraszamy Cię, Ojcze!
Czy umiesz pocieszać płaczących? Czy litujesz się nad nimi? Czy nie popadasz w rozpacz? Czy nie wątpisz w Boże miłosierdzie? Czy zuchwale nie grzeszysz, uważając, że „Pan i tak Ci przebaczy?” Czy wspierasz ludzi przeżywających kryzysy, np. małżeński czy związany z wątpliwościami w wierze?
Wraz z Jezusem pocieszającym niewiasty, za wszelką nieobojętność na cierpienie duchowe bądź słabość innych, przepraszamy Cię, Ojcze!
Czy potępiasz ludzi upadłych moralnie? Czy raczej widzisz w nich biednych grzeszników? Czy widzisz w grzechu śmierć duchową? Czy lękasz się popełnić grzech ciężki? Jaką rolę odgrywa w Twoim życiu modlitwa? Czy traktujesz ją jako oręż w walce z pokusami szatańskimi?
Wraz z Jezusem, który trzeci raz upada pod krzyżem, za wszelkie duchowe upadki przepraszamy Cię, Ojcze!
Jak wygląda Twoja sfera zmysłowa? Czy płciowość służy w Twoim życiu do wyrażania miłości czy też używasz jej egoistycznie do zaspokojenia swoich żądz? Czy pozwalasz sobie na żarty o tematyce erotycznej? Od słowa bardzo blisko do myśli, od myśli do czynu! Jak korzystasz z telewizji, Internetu czy prasy? Czy chronisz swoją duszę przed wulgarnymi obrazami i słowami? Czy potrafisz budować zdrowe relacje przyjacielskie, koleżeńskie oparte na miłości i prawdzie?
Wraz z Jezusem, z szat obnażonym, za wszelkie grzechy w dziedzinie cielesnej przepraszamy Cię, Ojcze!
Czy używasz słów wulgarnych? Czy przeklinasz drugiego człowieka? Jak odnosisz się do najbliższych? Czy okazujesz przemoc wobec innych ludzi? Czy masz szacunek wobec świata przyrody? Jak traktujesz zwierzęta? Czy nie gniewasz się na nikogo? Czy nie nienawidzisz nikogo? Czy nie życzysz źle komuś? Czy jesteś gotowy do porozumienia i pojednania? Czy w Twoim małżeństwie istnieje coś takiego jak kompromis?
Wraz z Jezusem, do krzyża przybitym, za wszelkie gniewu i nienawiści przepraszamy Cię, Ojcze!
Czy kochasz Boga i bliźnich? Czy pragniesz dla nich dobra? Czy szukasz szczęścia tylko dla siebie czy także dla nich? Czy Twoja miłość opiera się na dojrzałej decyzji woli czy jest to tylko „przelotne” uczucie? Czy potrafisz wznieść się ponad swój egoizm dla drugiej osoby? Czy szanujesz wolność drugiej osoby i ni jesteś zbyt nachalny? Jak odnosisz się do swoich nieprzyjaciół? Czy potrafisz jak Jezus na krzyżu im przebaczyć?
Wraz z Jezusem, umierającym na krzyżu, za wszelkie grzechy braku miłości przepraszamy Cię, Ojcze!
Czy dbasz o swoje zdrowie? Czy nie nadużywasz alkoholu? Czy miałeś kontakt z narkotykami? Czy szukasz szczęścia na skróty, niszcząc swoje zdrowie fizyczne? Czy zdrowo się odżywiasz? Czy śpisz wystarczającą liczbę godzin? Czy pamiętasz o odpoczynku, rekreacji? Dbałość o ciało fizyczne i zdrowie jest pochodną realizacji V przykazania. Czy masz tego świadomość?
Wraz z Jezusem, którego ciało zostało zdjęte z krzyża, za wszelkie grzechy braku szacunku dla swojego zdrowia przepraszamy Cię, Ojcze!
Czy modlisz się za zmarłych? Czy wierzysz w życie wieczne? Czy jesteś gotowy na swoją śmierć w każdej chwili? Czy traktujesz doczesność jako „krótką chwilę” przed całą wiecznością? Jak przezywasz Święta Zmartwychwstania? Czy będzie to tylko okazja do obfitego posiłku? Czy będziesz przeżywać je jako zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i grzechem? Czy pragniesz zmartwychwstać?
Wraz z Jezusem, którego ciało zostało złożone do grobu, za wszelkie grzechy niewiary przepraszamy Cię, Ojcze!
Panie Jezu, bardzo Ci dziękuję za tę Drogę Krzyżową. Uświadomiłem sobie, jak ciężki był Twój Krzyż i jak moja grzeszność ten Krzyż obciążała. Na świecie jest tyle zła, tylu ludzi wciąż przybija Cię do krzyża swoimi grzechami. Wierzymy jednak, że Twoje zwycięstwo nad śmiercią będzie jednocześnie naszym zwycięstwem nad grzechem, teraz i na wieki wieków — amen!
opr. mg/mg