Marta i Maria

Jak żyć z Bogiem w bezbożnym świecie - fragmenty

Marta i Maria

Pietro Martinenghi

DROGA KRZYŻOWA WIDZIANA OCZYMA MARYI

ISBN: 978-83-7505-281-7

wyd.: WAM 2009



WPROWADZENIE

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Amen

Boże, Miłosierny Ojcze, przez błogosławioną mękę Twego Syna dałeś nam zbawienie. On to, przyjąwszy postać sługi, był posłuszny aż do śmierci, a była to śmierć krzyżowa. Teraz, przemierzając z wiarą stacje drogi krzyżowej, odkrywamy bezkresną miłość naszego Odkupiciela i pełni wdzięczności dla naszego Pana, umarłego i zmartwychwstałego dla naszego zbawienia, czujemy się wezwani do porzucenia życia w grzechu i podjęcia naszej drogi na nowo. Jest z nami w tej drodze Dziewica Maryja, Towarzyszka męki i nasza Współodkupicielka.

(ok. 1520 r.)

Stała Matka Boleściwa jest hymnem liturgicznym napisanym w języku łacińskim. Jego autorstwo przypisuje się zazwyczaj Jacopone da Todi, jednak według niektórych, został on ułożony przez Papieża Innocentego III lub świętego Bonawenturę.

W liturgii godzin przewiduje się jego recytację w czasie święta Matki Bożej Bolesnej (15 września). Przed reformą liturgiczną hymn znajdował się w oficjum piątkowym w tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową.

Popularność, którą cieszył się przez wieki, była spowodowana również tym, że recytowano go podczas Drogi Krzyżowej i w czasie procesji wielkopiątkowej.

Modlitwa opisuje cierpienie Maryi — świadka pasji Chrystusa. Kładzie nacisk na związek pomiędzy cierpieniem i bólem z jednej, a odkupieniem i nadzieją życia wiecznego z drugiej strony.

Stała Matka Boleściwa

obok krzyża ledwo żywa,

gdy na krzyżu wisiał Syn.

Duszę Jej, co łez nie mieści,

pełną smutku i boleści,

przeszedł miecz dla naszych win.

O, jak smutna i strapiona

Matka ta błogosławiona,

której Synem niebios Król!

Jak płakała Matka miła,

jak cierpiała, gdy patrzyła

na boskiego Syna ból.

Gdzież jest człowiek, co łzę wstrzyma,

gdy mu stanie przed oczyma

w mękach Matka ta bez skaz?

Kto się smutkiem nie poruszy,

gdy rozważy boleść duszy

Matki z Jej Dziecięciem wraz?

dalej >>

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama