Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Paul Coutinho SJ

JAK WIELKI JEST TWÓJ BÓG

Rozmyślania

ISBN: 978-83-7505-274-9

wyd.: WAM 2009
Jak wielki jest twój Bóg?

Czy znasz Boga? Czy widziałeś Jego oblicze? Zwykłem mówić ludziom, że całe życie jest drogą do znalezienia własnej tożsamości w Bogu. Czasami jednak myślę, że jedynym sposobem powiedzenia naprawdę tego, co mam na myśli, jest ujęcie owej treści w kształt opowiastki.

Ponieważ zbliżały się święta Bożego Narodzenia, pewna starsza pani poszła do sklepu z zabawkami, aby kupić prezenty dla swoich wnucząt. Kiedy w sklepie przeglądała listę i starannie wybierała podarunki, zauważyła na zewnątrz małą, nędznie ubraną dziewczynkę, która smutnymi oczami wpatrywała się w wystawę. Poruszona tym widokiem, starsza pani podeszła do dziewczynki, wzięła ją ze sobą do sklepu i kazała jej wybrać dla siebie jakiś prezent. Kiedy wyszły ze sklepu, mała dziewczynka, trzymając starszą panią za rękę, spojrzała w jej pełne dobroci oczy i zapytała: „Czy ty jesteś Panem Bogiem?”. Starsza pani, nieco zakłopotana i wzruszona, odrzekła: „Nie, moja droga, nie jestem Bogiem”. „No to kim jesteś?”, dopytywała dziewczynka. Starsza pani pomyślała przez chwilę i powiedziała: „Jestem dzieckiem Bożym”. Dziewczynka, całkiem usatysfakcjonowana i uśmiechnięta, rzekła: „Wiedziałam, że coś was łączy”.

Kiedy w twoim życiu pojawiają się jacyś ludzie, to czy widzą, że coś łączy cię z Bogiem? Mała dziewczynka z opowiastki dała owego dnia starszej pani wspaniały prezent bożonarodzeniowy — lepszy niż wszystkie, które owa kobieta kiedykolwiek przez całe swoje życie otrzymała lub podarowała. Pozwoliła jej dostrzec jej prawdziwą tożsamość — spojrzeć na siebie jako na dziecko Boże.

Święty Paweł mówi nam, że kiedy wierzymy, iż jesteśmy dziećmi Bożymi, stajemy się dziedzicami Boga (Rz 8, 16-17) i dary Boże nie są już tylko naszym przywilejem, lecz stają się naszym prawem.

Kiedy w twoim życiu
pojawiają się jacyś ludzie,
to czy widzą,
że coś łączy cię
z Bogiem?
Jak wielkie jest nasze dziedzictwo? Będzie to zależeć od tego, jak wielki jest nasz Bóg — od tego, jak wielki i nieskończony jest Bóg, którego zechcemy sami doświadczać i poznawać. „Wiemy, że gdy [Bóg] się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest” (1 J 3, 2). W miarę tego, jak nasz Bóg staje się coraz większy, wzrastamy również i my.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wiara Indie kontemplacja doświadczenie relacja osobowa religia zinstytucjonalizowana praktyki kontemplacyjne
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W