Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Grzegorz Kramer SJ

MĘSKIE SERCE

Z dziennika Banity

ISBN: 978-83-277-0027-8
wyd.: Wydawnictwo WAM 2014

Spis wybranych fragmentów
Wprowadzenie
Serce Jezusa, Syna Ojca Przedwiecznego


Tych kilkadziesiąt stron nie jest kolejnym podręcznikiem pouczającym o tym, co znaczy być mężczyzną. Jest na ten temat wiele wartościowych książek, z których i ja w ciągu swojego życia korzystałem. To, co trzymasz, Drogi Czytelniku, w swoich dłoniach, jest świadectwem mojego doświadczenia, którym dzieliłem się przez cały miesiąc z innymi, pisząc krótkie komentarze do Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą odkryłem jako skarbnicę inspiracji dla mężczyzny.

Jezus jest mężczyzną, ja też nim jestem. Od Niego chcę się uczyć, co znaczy „być mężczyzną” i  jak dobrze przeżyć swoją męskość. Popełniam w swej wędrówce wiele błędów, uczę się na nich, ale też słucham i obserwuję innych mężczyzn. Jednym z nich jest Jezus.

Często w kościele powtarzamy zwrot: „Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca Twego!”. Zazwyczaj kojarzył mi się on z czymś bardzo dewocyjnym (w negatywnym tego słowa znaczeniu). Wreszcie dotarło do mnie, że skoro On był mężczyzną w pełni, to i Serce miał bardzo męskie. I dlatego litania do Jego Serca jest niesamowicie męską modlitwą o to, by moje serce było takie jak Jego. A jakie ono jest? I tu przychodzi z pomocą litania.
W tej książeczce proponuję wspólną wędrówkę przez coś, co mnie samemu wydawało się reliktem przeszłości, dobrym dla ludzi starszych ode mnie, a stało się nową inspiracją. A może stanie się nią i dla Ciebie?

Po prawie trzydziestu siedmiu latach życia dochodzę do przekonania, że męskość jest czymś, co jest i co się staje. Jest ona nie tylko fascynującą przygodą, ale i trudnym zadaniem. Wielu z nas gubi się w tej wędrówce, upadamy, ale właśnie te momenty są ważne w odkrywaniu prawdy o sobie.

Zapraszam do wspólnej miesięcznej wędrówki przede wszystkim mężczyzn, dlatego że do nich pisałem i starałem się przekazać przede wszystkim nasze — męskie — myślenie. Zapraszam zarówno silnych jak i słabych, „połamanych” i pewnych swojej męskości, a także tych, którzy źle się czują ze swoją męskością albo sobie z nią nie radzą.

Zapraszam również kobiety, które tęsknią za miłością kogoś, komu męskość nadał sam Ojciec, które tęsknią za uzdrowionym męskim sercem. Niech te rozważania i modlitwy inspirują Was, Drogie Panie, do wspierania bliskich Wam mężów, synów, braci w wypełnianiu ich osobistej misji.
Zapraszam każdego z Was.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: powołanie mężczyzna Najświętsze Serce Pana Jezusa wzór męskość NSPJ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W