Wartość ojcostwa i obrona rodziny

Cotygodniowy komentarz z "Przewodnika Katolickiego" (37/2008)

Wartość ojcostwa i obrona rodziny

o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp Kanada

Wartość ojcostwa i obrona rodziny

W kanadyjskim Quebecu odbyła się 126. Światowa Konwencja Rycerzy Kolumba. Przybyło na nią 2,5 tys. delegatów z całego świata. Zakon Rycerzy Kolumba to męska organizacja katolicka powstała w 1882 roku w New Haven w stanie Connecticut w USA, a od kilku lat działająca także w Polsce. Podobnie jak przodkowie Rycerzy sprzed 120 lat, tak i dzisiejsi członkowie udzielają sobie wzajemnej pomocy i odważnie wspierają Kościół. Poprzez różne dzieła miłosierdzia i przykład życia Rycerze służą wszystkim jako świadkowie Dobrej Nowiny. Zakon zawsze ściśle współpracował z Ojcem Świętym oraz wspierał działania Stolicy Apostolskiej i taką działalność prowadzi do dziś.

W czasie ostatniej konwencji w Kanadzie podjęto kilka bardzo ważnych tematów dotyczących aktualnych trosk Kościoła powszechnego: problemy małżeństwa, rodziny i autorytetu ojcostwa.

Kard. John Foley wezwał Rycerzy Kolumba do większego zaangażowania się w utrzymanie chrześcijaństwa w Ziemi Świętej. Apelował: „Nie możemy pozwolić, aby Ziemia Święta stała się jedynie chrześcijańskim muzeum; musimy zabiegać, aby wspólnoty chrześcijańskie pozostały żywe i dynamiczne w ziemi uświęconej życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem naszego Pana".

Uczestnicy konwencji przyjechali do Kanady wraz ze swymi rodzinami, z którymi brali udział w inauguracyjnej Eucharystii sprawowanej przez miejscowego metropolitę -kard. Marca Ouelleta. Kardynał wezwał Rycerzy Kolumba do „bardziej stanowczego przeciwstawiania się sekularyzacji". Przypomniał też, że winni oni wzrastać w świętości osobistej oraz być obecni w życiu publicznym. „Katolicy muszą się obudzić - wołał kard. Ouellet - i usłyszeć słowa Pana: „Nie lękajcie się, kiedy sztorm uderza w łódź, przyjdźcie do Mnie i mocno chwyćcie się Mojej dłoni i dłoni Kościoła".

Rycerze Kolumba rozpoczęli tzw. światową kampanię na rzecz dobrego ojcostwa. Szereg inicjatyw podjętych na konwencji mających swe źródło we współczesnej liberalnej kulturze, która nie docenia autorytetu i wartości ojcostwa oraz prawdziwych męskich cnót, ma pomóc im umacniać małżeństwa i rodziny. Kampania „Dobry Ojciec" będzie także propagowana przez Rycerzy Kolumba w Polsce. „Dochowując wierności swemu powołaniu męża i ojca, w rzeczywistości jestem wierny samemu sobie" - powiedział w końcowym przesłaniu Najwyższy Zwierzchnik Rycerzy Kolumba - Carl A. Anderson. Organizacja będzie zabiegać także o konstytucyjną ochronę definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz przeciwstawiać się wszelkim działaniom władz politycznych, które nie respektują ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama