Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bp Ignacy Świrski zmarł w opinii świętości

On żył Bogiem

Z ks. prałatem Józefem Władysławem Skorodiukiem, autorem książki „Człowiek Boży. Życie duchowe bp. Ignacego Świrskiego”, rozmawia Agnieszka Warecka.

 

Książka autorstwa Księdza Prałata - pod znamiennym tytułem „Człowiek Boży” - oddaje osobowość bp. Ignacego Świrskiego w aspekcie życia duchowego. Przypomina sylwetkę duchową pasterza, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii Kościoła siedleckiego, a przy tym uzupełnia powszechną wiedzę o jego duszpasterskiej posłudze. Co skłoniło Księdza do usystematyzowania treści skutkującego tak cenną pozycją?

Po studiach na wydziale teologii pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zostałem skierowany do Prymasowskiego Studium Życia Wewnętrznego, gdzie wybrałem seminarium naukowe u ks. prof. Józefa Majkowskiego, jezuity, wykładowcy psychologii religii i teologii ascetycznej. Zastanawiając się nad wyborem tematu pracy licencjackiej [na uczelniach teologicznych Kościoła katolickiego licencjat to stopień pośredni między magistrem a doktorem - przyp. red], postanowiłem poradzić się księdza profesora. Zasugerował przyjrzenie się życiu duchowemu jednego z biskupów diecezjalnych. Temat mojej pracy brzmiał ostatecznie: „Życie wewnętrzne bp. Ignacego Świrskiego w aspekcie psychologicznym i teologicznym”. Od ukończenia studiów towarzyszyło mi ciche marzenie, by zawarte w pracy treści mogły ukazać się drukiem, trafiając tym samym do szerszego ogółu czytelników.

Książkowe wydanie „Człowieka Bożego” to poniekąd także odpowiedź na zainteresowanie niezwykłą postacią poprzednika wyrażone przez bp. Kazimierza Gurdę. W związku ze zbliżającym się jubileuszem 200-lecia istnienia diecezji nasz obecny pasterz zapragnął wydobyć pamięć o bp. I. Świrskim na światło dzienne z zamiarem podjęcia działań zmierzających w kierunku procesu informacyjnego.

Zatem możemy mówić o nadziei na posiadanie w gronie orędowników przed Bożym tronem kolejnego błogosławionego z naszej diecezji?

W przedmowie do książki ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości, którego członkiem jestem od 2009 r., zauważył, że przykład świętości nigdy się nie przedawnia. W opinii wielu kapłanów i świeckich, którzy mieli styczność z bp. Ignacym, niewątpliwie był on człowiekiem świętym. Kard. Stefan Wyszyński na jego pogrzebie powiedział - proszę pozwolić, że zacytuję: „Szczególnie jednak pasuje mi do tej postaci miano: «homo-Dei» - człowiek Boży. On żył Bogiem, był pełen Boga. Wszystkie jego kategorie myślenia i działania były przejawem Boga. Odznaczał się dziecięcą wiarą, nie miał wątpliwości w wierze”. Stąd też taki, a nie inny, tytuł książki.

 

Jaki obraz pasterza diecezji wyłania się z poszczególnych stron „Człowieka Bożego”? Jakim bp. I. Świrskiego zapamiętali wierni, którzy mieli z nim styczność? Wreszcie jaki obraz biskupa - ojca przetrwał w Księdza pamięci?

Lata duszpasterskiej posługi bp. Ignacego przypadły na okres tuż po wojnie (1946-1968). Jako kleryk i młody kapłan byłem pod wrażeniem - o czym wspominam w słowie wstępnym do książki - jego duszpasterskiego zaangażowania, zwłaszcza na odcinku charytatywnym i trzeźwościowym, jak również troski o właściwą postawę kapłanów i formację seminaryjną. Z wielkim zainteresowaniem słuchałem także jego konferencji do kleryków w kaplicy seminaryjnej oraz homilii głoszonych w katedrze językiem prostym i sugestywnym, a przy tym głębokich w przekazywane treści.

Bp I. Świrski był człowiekiem o bogatej osobowości. Gruntownie wykształcony jako teolog i filozof, miał dwa doktoraty, znał języki obce: grecki, łaciński, włoski, francuski, niemiecki. Mimo to ujmował wszystkich pogodą ducha i skromnością. Kochał każdego człowieka, był bardzo otwarty na bliźniego i przyjmował wszystkich, niezależnie od pory dnia czy nocy. Miłosierny stosunek biskupa do biednych i potrzebujących zjednał mu przydomek „ojca ubogich”. Bp Ignacy był też prawdziwym ojcem dla kapłanów, do czego m.in. nawiązał w homilii pogrzebowej kard. S. Wyszyński, przypominając, że w nim ojciec przesłaniał pasterza, i radząc: „biskupa możecie łatwo uzyskać, ale trzeba się bardzo modlić o to, byście dostali ojca”. Bp Ignacy był człowiekiem modlitwy i pracy nad sobą, co utorowało mu drogę do osiągnięcia postawy nacechowanej skromnością i pokorą.

Aneksem do książki czyni Ksiądz wypowiedzi osób, które miały zaszczyt znać bp. I. Świrskiego z autopsji. Wspomnienia obfitują w szereg przykładów i anegdot w niezwykle sugestywny sposób oddających jego życie i duszpasterską posługę. Zdradzi Ksiądz przykładowe „smaczki” naszym czytelnikom?

Potwierdzeniem cechującej biskupa niezwykłej skromności jest m.in. zapis jego prywatnej korespondencji. Kiedy kard. August Hlond poprosił go o wygłoszenie kazania w Gnieźnie podczas uroczystości ku czci św. Wojciecha, bp I. Świrski odpisał, że... nie chciałby pomniejszyć swoją obecnością i słowem tak zacnego wydarzenia.

Inny przykład dotyczy jego wojennych losów, kiedy to po aresztowaniu profesorów i alumnów Uniwersytetu Wileńskiego ukrywał się w Zacharyszkach nieopodal miejscowości Turgiele. Nieobecny podczas łapanki, długo zastanawiał się, szukając natchnienia m.in. w modlitwie, czy nie powinien poddać się dobrowolnie Niemcom w duchu solidarności z kolegami. Ostatecznie ukrywał się w folwarku pod przybranym imieniem Karol. Ks. Witold Pietkun przytoczył we wspomnieniach charakterystyczny obrazek z tamtych czasów. Opowiadał, jak pewnego ranka w zakrystii oczekiwał go interesant - starszy pan, z dostojną brodą, ubrany w samodział i buty z cholewami. Zapytany, w jakiej sprawie przybywa, odpowiedział: „A Mszę św. odprawić...”, na co z kolei zakrystianin Hipolit odburknął z oburzeniem: „Jeszcze czego brakowało, żeby takich do ołtarza prowadzić”. „Dopiero potem - jak relacjonował ks. W. Pietkun - zorientowałem się, z kim mam do czynienia. Mogłem więc ręce ucałować i, jak przystało, przywitać swego profesora i opiekuna”.

Większość wspomnień dotyczących bp. I. Świrskiego była już wcześniej publikowana. Udało się jednak Księdzu zawrzeć w książce także wiele treści dotąd szerzej nieznanych, które z pewnością usatysfakcjonują czytelników...

Przyświecała mi myśl o stworzeniu publikacji popularnonaukowej trafiającej do szerszego ogółu odbiorców. Książka prezentuje życie i działalność bp. I. Świrskiego, a następnie jego duchowość w aspekcie psychologicznym i teologicznym. Całość zamykają dwa aneksy: wspomniane świadectwa duchownych i świeckich oraz homilia pogrzebowa kard. S. Wyszyńskiego, jak również archiwum zdjęciowe.

Niniejsze opracowanie jest próbą ukazania duchowej sylwetki bp. Ignacego na tle jego życia i działalności. W religijnym życiu wewnętrznym splata się - o czym szerzej piszę we wstępie - to, co ludzkie, z tym, co Boskie... Na osi spotkania i wzajemnego przenikania się tych dwóch płaszczyzn rodzi się i dojrzewa prawdziwe chrześcijaństwo, czego wymownym przykładem jest postać bp. I. Świrskiego. W tym przypadku można mówić o doskonałym chrześcijaństwie. Dlatego zdecydowanie podzielam zdanie tych, którzy optują za beatyfikacją bp. Ignacego, aby w odpowiednim czasie mógł rozpocząć się proces informacyjny. Może wkrótce dowiemy się również, jakie zdanie mają na ten temat Czytelnicy prezentowanej dziś książki.

Dziękuję Księdzu za rozmowę i przy okazji - raz jeszcze - gratuluję tak cennej dla Kościoła siedleckiego publikacji.

 

Książka autorstwa ks. Józefa W. Skorodiuka „Człowiek Boży. Życie duchowe bp. Ignacego Świrskiego” jest do nabycia w Księgarni Diecezjalnej przy ul. Piłsudskiego 64 oraz w Księgarni Współczesnej przy ul. Katedralnej 5 w Siedlcach. Można ją też nabyć w sklepach z dewocjonaliami - w Białej Podlaskiej, przy ul. Budkiewicza 1, oraz Sokołowie Podlaskim, przy ul. Wolności 32. Osoby zainteresowane pozyskaniem pozycji mogą zakupić ją także bezpośrednio u autora - kontakt pod nr. tel.: 507-962-616; 25-644-18-66).

Echo Katolickie 3/206


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: biskup Siedlce diecezja siedlecka Ignacy Świrski
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W