Dom Świętej Faustyny

W Ostrówku 14 października otworzy swoje podwoje dla pielgrzymów dom, w którym Faustyna pracowała przed wstąpieniem do zakonu

"Idziemy" nr 41/2010

Irena Świerdzewska

DOM ŚWIĘTEJ FAUSTYNY

W Ostrówku w Diecezji Warszawsko-Praskiej 14 października otworzy swoje podwoje dla pielgrzymów dom, w którym Faustyna Kowalska pracowała przed wstąpieniem do zakonu.

– Z miejscem tym związana jest najbardziej znana w świecie polska święta. Zależało nam na przystosowaniu go tak, by mogli je odwiedzać pielgrzymi – mówi kanclerz kurii ks. Wojciech Lipka.

Dom wybudowała rodzina Lipszyców w 1913 r. Helena Kowalska (późniejsza św. Faustyna) przebywała w nim od lipca 1924 r. do 1 sierpnia 1925 r. Pracowała jako służąca, chcąc zarobić na skromną wyprawkę przed przyjęciem do nowicjatu w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Do pracy tej skierował Helenę ks. Jakub Dąbrowski, proboszcz parafii św. Jakuba w Warszawie. Wcześniej, jako proboszcz parafii w Klembowie, był zaprzyjaźniony z Lipszycami.

W rodzinie Samuela i Aldony Lipszyców Helenka opiekowała się czwórką dzieci i pomagała w utrzymaniu domu. Codziennie uczestniczyła we Mszy Świętej kościele w Klembowie. We wspomnieniach Aldony Lipszyc pozostała jako osoba pracowita i pobożna, przez wszystkich lubiana i szanowana: „Pamiętam jej zdrowy, radosny śmiech. Śpiewała dużo i mnie jej osoba kojarzy się z pieśnią, którą najczęściej śpiewała i której się od niej nauczyłam: „Jezusa ukrytego”. Teraz, gdy dowiedziałam się o jej drodze, zrozumiałam, że ta pieśń była całą treścią jej życia. Zrobiła wrażenie zdrowej, pogodnej, nawet wesołej. Gładkie rudawe włosy, duży warkocz, miła, jasna, spokojna twarz, nieco piegowata”.

Modrzewiowy dom przetrwał w stanie nienaruszonym wojenne zawieruchy. „Ten dom uświęcony obecnością św. Faustyny istnieje do dzisiaj, w formie i kształcie niezmienionym od lat 20. ubiegłego wieku, czyli od 85 lat. Nasza diecezja nabyła go, by stał się pomnikiem tego heroicznego okresu w życiu świętej” – napisał w liście do diecezjan abp Henryk Hoser SAC. Do 2007 r. dom należał do rodziny Lipszyców. Wówczas Małgorzata i Leszek Musiałowscy odkupili posiadłość od Małgorzaty Łozy-Lipszyc, żony Leopolda Lipszyca, czwartego z kolei dziecka Samuela i Aldony. W czerwcu 2009 r. posiadłość kupiła diecezja warszawsko-praska.

Diecezja zadbała o fachową i kompleksową konserwację wnętrza, włącznie z podłogą, która nie była wymieniana od wybudowania domu. Dla pielgrzymów udostępniony będzie cały obiekt: na parterze – kuchnia, salon, pokój i sypialnia oraz dwie werandy. Na piętrze znajdują się trzy pokoje (w jednym z nich mieszkała Helena Kowalska) oraz dwie werandy. W budynku będą prezentowane pamiątkowe fotografie rodziny Lipszyców, można będzie też oglądać pełne wyposażenie pomieszczeń w sprzęty z epoki.

Domem będą się opiekowały Siostry Jezusa Miłosiernego ze zgromadzenia założonego przez bł. ks. Michała Sopoćkę. One także w roli przewodniczek opowiedzą zwiedzającym i gościom o domu, św. Faustynie i misji swojego zgromadzenia.

W nowo utworzonej placówce będą organizowane spotkania modlitewno-formacyjne. Jest także możliwość odprawienia indywidualnych rekolekcji i dni skupienia. Dom Świętej Faustyny będzie służyć wsparciem czcicielom Miłosierdzia Bożego i osobom przeżywającym kryzysy. Tu także będzie można przyjechać, by rozeznawać powołanie.

O domu w Ostrówku s. Faustyna napisała w Dzienniczku: „Bóg napełnił duszę moją światłem wewnętrznym głębszego poznania Go, jako najwyższego dobra i piękna. Poznałam, jak bardzo mnie Bóg miłuje. Przedwieczna jest miłość Jego ku mnie. Było to w czasie nieszporów – w prostych słowach, które płynęły serca złożyłam Bogu ślub wieczystej czystości. Od tej chwili czułam większą zażyłość z Bogiem, Oblubieńcem swoim. Od tej chwili uczyniłam celkę w sercu swoim, gdzie zawsze przestawałam z Jezusem”.

Codziennie o godz. 15 siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego zapraszają na modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego. Wkrótce uruchomiona zostanie poczta elektroniczna umożliwiająca przekazanie intencji modlitewnych. Pielgrzymi proszeni są o telefoniczne powiadamianie o planowanym przybyciu: tel. 29 777 04 92 lub 660 745 297. Adres: Dom Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej, ul. Ogrodowa 16, Ostrówek, 05-205 Klembów.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama