Kobiety zdolne, odważne i piękne, po prostu - dzielne Polki
Nie tylko mężczyźni mogą zostać bohaterami. Bo choć to głównie oni zapełniają historyczne zapiski dotyczące powstań i wojen, wśród grona zasłużonych jest naprawdę sporo kobiet.
Wojna – mogłoby się zdawać – to męskie rzemiosło. Walka, przemoc, stałe zagrożenie, bohaterstwo nie pasują nam do kobiecego wizerunku istoty delikatnej i pięknej. Istoty, która roztacza wokół ciepło i dba o swoją rodzinę.
Niestety, historia wielokrotnie burzyła spokój domowych ognisk. Polska jest krajem szczególnie pod tym względem doświadczonym – czego wyrazem są najmocniej rozbiory i wojny światowe. W chwilach trudnych Polacy nie poddawali się jednak sytuacji, lecz aktywnie jej przeciwstawiali. W domach pielęgnowano polską kulturę i patriotyczne tradycje. To wszystko procentowało i przynosiło efekty w postaci zrywów narodowych. Wojskowi i ochotnicy organizowali się w oddziały, tworzyli konspiracyjne sieci i własny wywiad. Pragnienie służenia Ojczyźnie w taki właśnie sposób budziło się też niejednokrotnie w sercach kobiet.
I o tym właśnie mówi książka Ewy i Bogumiła Liszewskich „Dzielne Polki”. Autorzy przedstawiają sylwetki kilkunastu bohaterek, które swoje życie oddały sprawie wolnej Polski – od czasów powstań aż po utworzenie „Solidarności”. Prezentowane są zarówno te powszechnie znane – jak Emilia Plater czy Anna Walentynowicz – jak i te, o których współcześnie niewielu słyszało. Poznajemy ich życie, patriotyczną działalność i cechy charakteru.
Książka jest niesamowitą lekcją historii i patriotyzmu w kobiecym wydaniu. Podczas lektury towarzyszył mi stały podziw nad niesamowitą odwagą i poświęceniem tych Polek. Niektóre postaci wprost wzbudzały zachwyt – jak na przykład Elżbieta Zawadzka, która była jednocześnie generałem i profesorem nauk humanistycznych, a za swoje zasługi otrzymała kilkanaście medali. Każdy przykład jest natomiast bardzo budujący i inspirujący do tego, by również dziś starać się o dobro naszej Ojczyzny, o której wolność pokolenia zniewolonych walczyły z ogromnym poświęceniem.
Bogato ilustrowana całość (dużo zdjęć zrobionych osobiście przez autorów) pozwala wyobrazić sobie opisywane osoby i czasy i przekonać się, że nie były to tylko plastikowe figury czy posągi, lecz prawdziwe kobiety z krwi i kości. Kobiety zdolne, odważne i piękne, po prostu – dzielne Polki.
opr. aś/aś