Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Chrześcijaństwo a polityka w Polsce: wczoraj i dziś

Justyna Kapłańska

Patrząc wstecz, by zrozumieć współczesność

Książka „Kto się boi prawdy. Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce” Barbary Stanisławczyk to książka, która pokazuje spory kawał naszej polskiej rzeczywistości.Autorka dobitnie pokazuje, że źródła naszych obecnych politycznych konfliktów tkwią głęboko w narodowej przeszłości, a zaczątków społecznych podziałów można się dopatrywać już XVI wieku - czasie szlacheckiej dominacji, wszechobecnej w Rzeczypospolitej i słynnej na całą Europę polskiej tolerancji, przenikania nowych prądów myślowych i tworzenia środowisk, które opowiadają się za lub przeciw nim.

Śledząc wraz z Autorką koleje państwowych i narodowych losów poznać można różne koncepcje patriotyzmu i państwa, których echa dostrzegamy wśród wyborczych obietnic czy projektów rozmaitych ustaw. Rozłam na lewicę i prawicę, liberalność i konserwatywność, ateizm i katolicyzm – wszystko to ma swoje historyczne wytłumaczenie, a jednocześnie, jak pokazuje Autorka, jest wyrazem i obliczem swoistej wojny cywilizacyjnej, gdzie historia staje się areną walki o duszę narodu. A może jest nawet formowaniem się dwóch osobnych narodów, z których każdy chce uzyskać przewagę nad drugim?

Wszelkie dokonywane przez nas wybory – osobiste i polityczne, rzutują na społeczeństwo i przyczyniają się do tworzenia jego współczesnego kształtu, a my sami często nie zdajemy sobie nawet sprawy z ciężaru konsekwencji naszych decyzji. Tak jest obecnie, tak było również w przeszłości.

Książka jest oparta na wielu różnorodnych źródłach, wszechstronna, szczegółowa, pełna rozmaitych historiozoficznych refleksji, pokazująca interesujące zależności przyczynowo-skutkowe między różnymi wydarzeniami naszej historii. Dzięki tej solidności i naukowości opracowania otrzymujemy do rąk wnikliwą analizę społeczno-politycznych na przestrzeni kilku wieków dziejów Polski. Analizę, która niejednokrotnie otwiera oczy czytelnika i poszerza jego horyzonty myślowe wobec dziejów własnej Ojczyzny i jej bohaterów.

Cenne jest również to, że im bliżej naszych obecnych społecznych doświadczeń, tym głębsze i szersze opracowanie. Pomaga to w odnalezieniu się i zajęciu stanowiska wobec wydarzeń i tendencji, które rozgrywają się na naszych oczach. Pozycja dla każdego, kto pragnie lepiej zrozumieć historię swojego kraju oraz poznać bliżej zjawiska, z jakimi styka się każdego dnia.


Recenzowana książka jest >>TUTAJ<<

opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: PRAWDA Polska chrześcijaństwo polityka historia współczesność cywilizacja chrześcijańska

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W