Reminiscencje poeelekcyjne

Jeśli prawdą jest to, co pisze Thomas Gutschker w Frankfurter Allgemeine Zeitung, to liderzy europejscy działają na zasadzie "na złość babci odmrożę sobie uszy". Oby w ten sposób nie odmrozili uszu także i nam!

Reminiscencje poeelekcyjne

Ciekawy artykuł znalazł się w numerze z 11. marca Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitug — weekendowym wydaniu Frankfurter Allgemeine Zeitung, a więc krótko po ponownym wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Jego autor — Thomas Gutschker stawia i uzasadnia tezę, że o reelekcji przesądził sprzeciw Jarosława Kaczyńskiego.

Tusk, według przytaczanych przez niego opinii, uważany był za bardzo słabego przewodniczącego RE i jego ponowny wybór był bardzo niepewny. Wręcz otwarcie dyskutowano w kuluarach Rady o jego ewentualnych następcach. Wszystko zmieniło się w momencie veta Warszawy.

Widząc, że lider Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwia się reelekcji Donalda Tuska, członkowie RE postanowili poprzeć dotychczasowego przewodniczącego, by nie sprawić przyjemności nielubianemu Kaczyńskiemu. Za taki obrót sprawy autor obwinia Kaczyńskiego i kończy morałem o tym, jak kończy polityka kierująca się ideologią a nie praktycznym rozsądkiem, chociaż nie sprecyzował, o jaką ideologię chodzi.

Mnie jednak nasuwa się wniosek zgoła odmienny. Jeśli rzeczywiście było tak, jak opisał to autor, szefowie państw i rządów krajów UE świadomie wybrali przewodniczącym kandydata, którego jedynie z dużą dozą życzliwości określić mogli jako przeciętnego, tylko po to, żeby zagrać Kaczyńskiemu na nosie. A więc czysta dziecinada: na złość babci odmrozili sobie uszy. Z powodu swego zaślepienia, przez najbliższe dwa i pół roku, ich prace będą koordynowane przez tego, kogo wybrali.

Zdarzenie to, lepiej niż rzucane przez eurosceptyków oskarżenia, pokazuje poziom intelektualny, małostowość i kierowanie się emocjami europejskich liderów. Wprawdzie wybór Tuska nie będzie miał praktycznie żadnego wpływu na życie obywateli Unii, to, o ile członkowie RE dalej będą kierować się dziecinnymi emocjami przy podejmowaniu poważniejszych decyzji, odmrożą uszy nie tylko sobie ale i nam.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama