Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bernard Cooke

SAKRAMENTY
Między ołtarzem a codziennością

ISBN: 978-83-7767-191-7
wyd.: WAM 2011

Wybrane fragmenty
Wstęp
Sakramenty są dla ludzi
Najnowsze zmiany w sposobie pojmowania sakramentów
Transformacja człowieczeństwa
Co to znaczy być człowiekiem?

Co to znaczy być człowiekiem?

Absolutnie podstawowym aspektem człowieczeństwa jest świadomość, czyli zdolność świadomego przeżywania tego, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz człowieka. Ludzka świadomość to coś więcej niż proste postrzeganie bodźców zewnętrznych. Tego rodzaju umiejętność obecna jest również na wielu poziomach życia zwierząt. Ludzie natomiast są świadomi, że jako podmioty poznające, które określają własną tożsamość, posiadają zdolność postrzegania „świata”. Ten aspekt ludzkiego istnienia, jeśli się nad nim zastanowimy, okaże się naprawdę tajemniczy i cudowny. Chociaż cieleśnie jesteśmy ograniczeni do stosunkowo niewielkiego wycinka przestrzeni, który zajmujemy w danym momencie, nasze świadome istnienie wykracza daleko poza tę przestrzeń. Wiedza umożliwia przenoszenie się daleko poza bezpośrednie otoczenie. Wiemy o rzeczach, które wymykają się bezpośredniej obserwacji (jak drobnoustroje, które możemy obserwować pod mikroskopem, lub mniejsze od atomu cząsteczki materii, których nie możemy bezpośrednio oglądać). Możemy myśleć o abstrakcyjnych pojęciach (jak wzory matematyczne), które powstały w umyśle człowieka i nie istnieją poza nim. Wiemy o sprawach, które wydarzyły się dawno temu i marzymy o jeszcze niezrealizowanej przyszłości.

Ponieważ jesteśmy istotami wiedzącymi, możemy rozciągać zakres naszej egzystencji niemal w nieskończoność. Możemy nieustannie wzbogacać świat świadomego istnienia, w którym się poruszamy. Dosłownie możemy włączyć w swoje istnienie całe bogactwo wszechświata. Co więcej, dzięki kreatywnemu myśleniu możemy czynić ten świat jeszcze wspanialszym i piękniejszym poprzez muzykę, sztukę i poezję.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: liturgia sakramenty celebracja tajemnica człowieczeństwo obecność symbolika zmiany nowości łaska sakramentalna liturgia sakramentalna doświadczenia religijne obrzędy sakramentalne osobowy wymiar wiary Konstytucja o liturgii świętej
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W