Bóg i człowiek - od niezrozumienia do dialogu

Człowiek nie rozumie Boga, nie jest w stanie pojąć Jego dróg

Człowiek to nie samo tylko ciało, ale również duch — to coś, co wyróżnia nas w świecie przyrody. ale żydowski filozof i teolog Abraham Joshua Heschel uważa, że nigdzie indziej moc ducha nie objawia się tak otwarcie, bezpośrednio i  jawnie, i  nigdzie indziej nie jest ona obecna w sposób tak bardzo dotykalny jak w słowach9. Z  kolei Hans Georg Gadamer, niemiecki filozof, uważa, że język jest jedną z największych zagadek historii ludzkości. Kiedy bowiem się pojawił? Kto pierwszy wypowiedział zdanie? Dlatego z aprobatą odnosi się on do stwierdzenia, że język jest wynalazkiem Boga10.

Bóg i człowiek - od niezrozumienia do dialogu

Ten wynalazek Boga wydaje się jednak cokolwiek niedoskonały, bo on sam miewa kłopoty, by za jego pomocą porozumieć się ze swoimi stworzeniami: chociaż on mówi, ludzie Go nie rozumieją.

Bóg i człowiek - od niezrozumienia do dialogu
fragment pochodzi z książki:

Robert M. Rynkowski

ZROZUMIEĆ WIARĘ
Niecodzienne rozmowy z Bogiem

ISBN: 978-83-277-1027-7
wyd.: Wydawnictwo WAM 2015

Dlatego w Piśmie Świętym11 odnaleźć można takie skargi: Wół rozpoznaje swego pana i osioł żłób swego właściciela, Izrael na niczym się nie zna, lud mój niczego nie rozumie (iz 1, 3); Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami — wyrocznia Pana. Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje — nad waszymi drogami i myśli moje — nad myślami waszymi (Iz 55, 8—9); Jakże głupi jest mój lud! Nie zna Mnie! Są jak dzieci, które nie rozumieją (Jr 4, 22, Bpaul). Jezus pytał zaś: Dlaczego nie rozumiecie mojej mowy? (J 8, 43), a piotr usłyszał słowa: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo myślisz nie na sposób Boży, lecz na ludzki (Mt 16, 23; por. Mk 8, 33).

Człowiek nie rozumie Boga, nie jest w  stanie pojąć Jego dróg oraz mowy, nie potrafi korzystać z Jego wynalazku. czy możemy jednak pojąć słowa Boga, skoro tak bardzo różnimy się od Niego? Z  czego jednak ostatecznie bierze się ten brak pojmowania? czy chodzi tu tylko o różnicę między nieskończonym Bogiem i skończonym człowiekiem? w jaki sposób można by zniwelować to niezrozumienie i czy porozumienie jest w ogóle możliwe?

9 A.J. Heschel, Człowiek szukający Boga. Szkice o modlitwie i symbolach, Kraków
2008, s. 64.

10H.G. Gadamer, Początek filozofii, warszawa 2008, s. 22.

11Jeśli nie oznaczono inaczej, cytaty z  Pisma Świętego pochodzą z  wydania IV Biblii Tysiąclecia (skrót: Bt4; skrót wydania V: Bt5). Źródła innych przekładów zostały oznaczone skrótami: Bp — Biblia poznańska; Bw-p — Biblia warszawsko-praska; Bpaul — Biblia paulistów; BGd — Biblia Gdańska; epp — ekumeniczny przekład przyjaciół, Jan Turnau, ks. Michał Czajkowski, abp Jeremiasz Jan Anchimiuk, pastor Mieczysław Kwiecień; Miłosz — Niektóre księgi w przekładzie Czesława Miłosza; NBGd — Nowa Biblia Gdańska; Kow — Nowy testament w przekładzie ks. Seweryna Kowalskiego; pDos — przekład Dosłowny.

opr.ab/ab



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama