Kim był św. Paweł i jakie są główne nurty jego teologii
1. Po swoim zmartwychwstaniu Jezus zapowiada, że Ewangelia o Jego dziele będzie głoszona po całym świecie. Tak też się stało i tak się dzieje po dziś dzień. Pierwszym „wykonawcą” tego zadania był św. Paweł. Nazywamy go Apostołem, choć formalnie nie należał do grona Dwunastu, jednak jego posłannictwo i oddanie w dziele głoszenia Dobrej Nowiny w pełni uprawniają nadanie mu takiego określenia.
2. Kim był Paweł? Urodził się około 5-6 roku po Chrystusie w Tarsie (tereny tzw. Azji Mniejszej, dzisiejsza południowa Turcja). Był wychowany w duchu religii judaistycznej. Należał do stronnictwa faryzeuszy. Jego mistrzem był niejaki Gamaliel. Szaweł był niezwykle gorliwym wyznawcą judaizmu, do tego stopnia, że prześladował wyznawców Chrystusa z wielką zaciekłością. Tę jego gorliwość i entuzjazm postanowił wykorzystać Chrystus. Około roku 36/36 Chrystus objawił się Szawłowi w drodze do Damaszku. Padły wówczas znane nam słowa: Szawle, Szawle, dlaczego mnie przesladujesz? Chrystus utożsamia się z Kościołem i upomina się o swoich braci i siostry. Szaweł — od tego momentu staje się Pawłem — traci wzrok i doznaje nagłego wstrząsu i nawrócenia. Przyjmuje w Damaszku chrzest z rąk Ananianiasza i od razu powraca mu wzrok. Odtąd zaczyna się jego działalność apostolska. Była ona jednak bardzo trudna już od samego początku. Dla wielu chrześcijan spotkania Pawła oznaczało trwogę i lęk. Był przecież dotąd ich prześladowcą. Trudności z przyjęciem Pawła do swego grona miało także Jedenastu apostołów. Stopniowo jednak uzyskał zaufanie. Odbył trzy wielkie podróże misyjne, co w ówczesnych warunkach — bez samolotów i komórek było istnym szaleństwem. Dotarł do najważniejszych zakątków ówczesnego świata — basenu Morza Śródziemnego. Według jednej z hipotez był nawet w Hiszpanii. Zmarł śmiercią męczeńską — został ścięty w Rzymie bądź w 64 lub w 67 roku.
3. Jest twórcą 13 Listów Apostolskich zawierających bardzo szczegółową i jasną doktrynę chrześcijańską, która stanowi bazę wielu dogmatów Kościoła, bazę naszego „credo”. Najważniejsze założenia teologii Pawłowej:
Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą... .
4. Kult św. Pawła: sięga III wieku. Szczególnym miejscem czci tego Świętego jest Bazylika św. Pawła za murami w Rzymie, przepiękna i wyjątkowa świątynia z bogatą kolumnadą. Warto wziąć do ręki Listy Pawłowe. Zawierają one niezwykłe bogactwo treści i otwierają nasze oczy na istotę wiary katolickiej, która z pewnością dzięki Pawłowi staje się pogłębiona. Dlatego Benedykt XVI powiedział o św. Pawle, u początku rok św. Pawła, który właśnie trwa: Apostoł Paweł, postać wybitna i niemal niedościgła, a jednak pobudzająca do działania, jawi się nam jako wzór całkowitego oddania Panu i Jego Kościołowi, a także wielkiego otwarcia na ludzkość i na jej kultury. Słusznie więc zajmuje on szczególne miejsce nie tylko w naszej czci, ale też w wysiłku zrozumienia tego, co ma on do powiedzenia także nam, chrześcijanom dnia dzisiejszego. (Benedykt XVI, Katecheza podczas Audiencji Generalnej 2 lipca 2008 r.)
opr. mg/mg