Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Wizyta Ojca Świętego w Vercelli i Turynie 23-24 maja 1998 r.KRONIKA WIZYTYDwudniowa wizyta Ojca Świętego w Turynie i Piemoncie była 123. pielgrzymką papieską na terenie Włoch. Jan Paweł II odwiedził Turyn już dwukrotnie - w 1980 i 1988 r. - a wcześniej, jeszcze jako kardynał, w 1978 r. z okazji wystawienia Całunu. Wizyta rozpoczęła się 23 maja, kiedy to Papież przybył ok. godz. 11 do Vercelli, stolicy najstarszej diecezji Piemontu, utworzonej w III w., której pierwszym biskupem był św. Euzebiusz. Na lotnisku Biskupa Rzymu powitał arcybiskup Vercelli Enrico Masseroni, przedstawiciele władz miejskich i państwowych. Ojcu Świętemu towarzyszył m.in. Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano oraz inni dostojnicy kościelni pochodzący z Piemontu. Orszak papieski przejechał ulicami Vercelli i po krótkim postoju przed szpitalem św. Andrzeja, gdzie Ojciec Święty udzielił chorym błogosławieństwa, dotarł do bazyliki św. Andrzeja. Zgromadzili się tam przedstawiciele 117 parafii archidiecezji, a także 160 kapłanów, seminarzyści, zakonnicy, członkowie ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Papież wygłosił do nich przemówienie nawiązujące do historycznego dziedzictwa miasta, ale poświęcone głównie jego teraźniejszości i przyszłości: «Wartości wiary, których wyrazem są wspaniałe zabytki waszego miasta - powiedział - nie są oderwane od trudów i trosk codziennego życia. Wskazują właściwy kierunek i nadają pełny sens historii oraz zamierzeniom wspólnotowym i indywidualnym». Po spotkaniu w katedrze Jan Paweł II udał się do pobliskiej siedziby arcybiskupiej i tam spożył obiad wraz z biskupami regionu. O godz. 16.30 na placu katedralnym rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, którą koncelebrowało z Papieżem 25 biskupów i 200 kapłanów. W obecności 30 tys. wiernych Ojciec Święty beatyfikował ks. Secondo Pollo (1908-1941) - wychowawcę młodzieży i kapelana strzelców alpejskich, poległego podczas ostatniej wojny. Na noc Jan Paweł II zatrzymał się w Vercelli, w siedzibie arcybiskupiej.

W niedzielę 24 maja Ojciec Święty nawiedził katedrę w Vercelli, zatrzymując się na chwilę modlitwy przed urną z prochami św. Euzebiusza, w kaplicy Najświętszego Sakramentu i przy grobie nowego błogosławionego. Następnie udał się helikopterem do Turynu. Powitany przez kard. Giovanniego Saldariniego i przedstawicieli władz, odprawił na placu Vittorio Veneto Mszę św. beatyfikacyjną, wynosząc do chwały ołtarzy troje sług Bożych z Piemontu. Byli to: ks. Jan Maria Boccardo (1848-1913), s. Teresa Grillo Michel (1855-1944) i Teresa Bracco (1924-1944). W Eucharystii, koncelebrowanej przez 40 biskupów i 1000 kapłanów, uczestniczyło 100 tys. wiernych, głównie z diecezji Alessandria i Acqui, skąd pochodzili nowi błogosławieni. W homilii oraz w rozważaniu przed modlitwą «Regina caeli» Jan Paweł II nawiązał m.in. do Całunu Turyńskiego.

Po południu Papież spotkał się w siedzibie arcybiskupa Turynu z premierem Włoch Romano Prodim. Ostatnim doniosłym wydarzeniem wizyty w Piemoncie było nawiedzenie katedry, gdzie od 18 kwietnia wystawiony był Całun Turyński. Jan Paweł II zatrzymał się na chwilę adoracji przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy Narodzenia Pańskiego, a potem modlił się długo przed Całunem. Przewodniczył następnie Liturgii Słowa, podczas której wygłosił homilię poświęconą tej bezcennej ikonie, która «każdego człowieka myślącego pobudza do głębokiej refleksji i może nawet wpłynąć na zmianę jego życia».

Na zakończenie swej podróży apostolskiej do Piemontu Jan Paweł II, żegnając się z mieszkańcami Turynu przed katedrą, powiedział m.in.: «Niech kontemplacja Całunu sprawi, że w wierzących zrodzi się pragnienie, by nieustannie szukali oblicza Pana: Jego oblicza tajemniczego, które widzą oczy wiary; Jego oblicza ludzkiego, które możemy rozpoznać w naszych bliźnich, zwłaszcza tych najuboższych i najbardziej potrzebujących. Oblicze, które kontemplujemy w Całunie przemawia do nas poprzez swoje milczenie i spokój: niech stanie się ono dla każdego z nas źródłem duchowego pokoju i nadziei!»

O godz. 19.15 Ojciec Święty opuścił Turyn i samolotem odleciał do Rzymu. 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: podróż wizyta Turyn Vercella Romano Prodi bazylika św. Andrzeja całun Turyński
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W