Bł. Maria Teresa od św. Józefa

Biogram bł. Marii Teresy od św. Józefa (Anny Marii Tauscher van den Bosch) (1855-1938)

Anna Maria Tauscher van den Bosch — m. Maria Teresa od św. Józefa — urodziła się 19 czerwca 1855 r. w miejscowości Sandow (obecnie Sądów w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) w rodzinie luterańskiej. Jej ojciec był pastorem. W 1862 r. rodzina przeniosła się do Arnswalde. Anna Maria wychowywała się wraz z dwoma młodszymi siostrami w domu parafialnym, gdzie zarówno ojciec, jak i matka angażowali się aktywnie w pracę duszpasterską. Towarzyszyła matce w odwiedzinach u chorych i ubogich, ucząc się w ten sposób miłości bliźniego.

W 1865 r. ojciec został przeniesiony do Berlina. Ze względu na zły stan zdrowia Anna Maria przerwała naukę, później w 1870 r. rodzice wysłali ją do znajdującej się na wsi szkoły z internatem, prowadzonej przez protestancką wspólnotę Braci Morawskich. Wśród nauczycieli było wiele świątobliwych osób; obcowanie z nimi rozbudziło w Annie Marii pragnienie zostania w przyszłości zakonnicą.

W 1872 r. Anna Maria otrzymała konfirmację w Kościele luterańskim. Było to dla niej trudne przeżycie, gdyż czuła do luteranizmu coraz większą niechęć.

Dwa lata później musiała przejąć obowiązki domowe po zmarłej przedwcześnie matce. Kierując się pragnieniem służenia Bogu w potrzebujących, przyjęła stanowisko dyrektorki przytułku dla psychicznie chorych w Kolonii.

Wbrew woli ojca przeszła oficjalnie na katolicyzm 30 października 1888 r.

Odczuwała coraz mocniejsze pragnienie całkowitego poświęcenia się Bogu. Po lekturze autobiografii św. Teresy z Avili, rozmowach z kierownikiem duchowym i długich rozważaniach zdecydowała się założyć nowe zgromadzenie zakonne, żyjące duchowością karmelitańską, czyli poświęcające się modlitwie i wynagradzaniu Panu Bogu, które jednocześnie służyłoby sierotom, ubogim i opuszczonym. Wypędzona z domu rodzinnego, a także z Niemiec, po wielokrotnych przenosinach dotarła do Rocca di Papa pod Rzymem, gdzie w czerwcu 1904 r. otwarła dom macierzysty nowego zgromadzenia — Sióstr Karmelitanek od Boskiego Serca Jezusowego. Wraz z pierwszymi towarzyszkami złożyła w styczniu 1906 r. śluby zakonne i przyjęła imię Maria Teresa od św. Józefa.

W 1912 r. udała się do Ameryki i Kanady, by zakładać nowe domy. Zgromadzenie rozrastało się szybko w Europie i w Ameryce Północnej. Ponieważ w czasie I wojny światowej dom macierzysty w Rocca di Papa został skonfiskowany przez rząd włoski, m. Maria Teresa, gdy w 1920 r. powróciła z Ameryki, przeniosła główną siedzibę zgromadzenia do Sittard w Holandii; tam spędziła ostatnie lata swego życia. Z matczyną delikatnością poświęcała się formacji sióstr; zajmowała się też opracowywaniem konstytucji zgromadzenia i pisała wspomnienia o cudownym działaniu Boga w jej życiu.

Zmarła 20 września 1938 r. w Sittard w opinii świętości. W 1953 r. rozpoczął się w Sittard proces kanonizacyjny dotyczący jej życia. 20 grudnia 2002 r., w obecności Papieża Jana Pawła II, został ogłoszony dekret o heroiczności cnót m. Marii Teresy Tauscher.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama